Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Stało się, nie przywieziesz już tak dużo pieniędzy spoza Polski. Na zarobkach zza granicy rząd chce położyć łapę
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 17.09.2020 02:00

Stało się, nie przywieziesz już tak dużo pieniędzy spoza Polski. Na zarobkach zza granicy rząd chce położyć łapę

Ulga abolicyjna może wkrótce zostać ograniczona.
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Chowanie domowych oszczednosci przez starsze osoby w miejscach znanych zlodziejom - w szafce pod ubraniami

Ulga abolicyjna ma zostać ograniczona

Jak informowaliśmy na Biznes Info, rząd zamierza wprowadzić ograniczenie ulgi abolicyjnej. Taki pomysł znalazł się w projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2021 roku.

Obecnie ulga abolicyjna umożliwia Polakom uzyskującym dochody w niektórych krajach zagranicznych - z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - na zwolnienie tej części dochodów z podatku. Gdyby ulga abolicyjna została ograniczona, przyniosłoby to budżetowi 230 mln przychodu. -  To niedużo biorąc pod uwagę, że w przyszłym roku tylko Estoński CIT zmniejszy wpływy podatkowe o ponad 4 mld zł. Nie przyświeca nam cel fiskalny, ale realizacja obowiązków międzynarodowych i utrudnienie działania podatkowym oszustom - powiedział cytowany przez Gazetę Prawną wiceminister finansów Jan Sarnowski. 

Ulga abolicyjna sprzyja podwójnemu unikaniu opodatkowania

Jaki konkretnie cel przyświeca zatem pomysłowi, aby ulga abolicyjna została ograniczona, skoro - zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Finansów - nie chodzi o pozyskanie dodatkowych pieniędzy dla budżetu państwa? Według wiceministra finansów Jana Sarnowskiego ulga abolicyjna sprzyja oszustom podatkowym, którzy wykorzystują ją do podwójnego unikania opodatkowania. Ulga abolicyjna zwalnia ich z obowiązku płacenia podatku od dochodów uzyskanych za granicą w Polsce, zarazem jednak nie płacą podatku również w kraju uzyskania dochodów. Do zwalczania tego procederu oraz wprowadzenia odpowiednich zmian legislacyjnych Polska zobowiązała się, podpisując w roku 2017 konwencję MLI.

Czy to oznacza, że po wejściu w życie zapowiadanej nowelizacji Polacy pracujący za granią będą musieli odprowadzać od swoich dochodów podatki zarówno w Polsce, jak i w kraju uzyskania dochodów? Niekoniecznie. Aby tego uniknąć Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzić kwotę wolną od podatku z limitem na poziomie 8 tys. zł.  41 tys. spośród 67 tys. Polaków pracujących za granicą uzyskuje dochody poniżej tej kwoty, co oznacza, że po wprowadzeniu nowych przepisów nadal będzie im przysługiwać ulga abolicyjna.