Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Uczelnia Tadeusza Rydzyka ma kłopot. Musi zwrócić ogromne pieniądze
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.01.2024 17:16

Uczelnia Tadeusza Rydzyka ma kłopot. Musi zwrócić ogromne pieniądze

ks. Tadeusz Rydzyk
fot. Pawel Wodzynski/East News

Zaskakująca sytuacja ma miejsce z funduszami, które otrzymała toruńska uczelnia Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, która jest powiązana z ks. Tadeuszem Rydzykiem. Resort funduszy i polityki regionalnej nakazał zwrot dofinansowania. Co konkretnie stoi za decyzją ministerstwa?

Zaczęło się od Funduszu Sprawiedliwości

Zamieszanie z dofinansowaniem dla podmiotów powiązanych z ks. Tadeuszem Rydzykiem zaczęło się na początku tygodnia. Jak przypomina portal wiadomosci.wp.pl, 8 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało informację o wstrzymaniu wypłat pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Miało to nastąpić 27 grudnia.

Na liście beneficjentów środków z Funduszu znalazła się Fundacja Lux Veritatis. Dofinansowanie, jakie miało zostać jej przekazane, tylko w 2024 roku miało wynieść nieco ponad 2,3 mln zł.

60 tys. kontroli w całej Polsce. Wiemy, co będą sprawdzać. "O każdej porze dnia i nocy"

Kolejny cios dla Tadeusza Rydzyka

Kilka dni po publikacji Ministerstwa Sprawiedliwości, inny resort podjął decyzję w sprawie kolejnego podmiotu związanego z ks. Rydzykiem. Tym razem chodzi jednak o Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Z informacji przekazanych przez minister Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz wynika, że resort nakazał Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zwrot pieniędzy z przekazanego dofinansowania. Dzięki środkom, powiązana z ks. Tadeuszem Rydzykiem uczelnia otworzyła nowy kierunek - informatykę medialną.

Ujawniono powód

Minister funduszy i polityki regionalnej ujawniła również, co jest powodem takiej, a nie innej decyzji resortu. Uzasadnienie okazuje się jednak mocno zaskakujące.

Przyczyną nakazania zwrotu było naruszenie przez uczelnię warunków podczas rekrutacji. Jednym z warunków, które musieli spełnić kandydaci na ten kierunek, było przedstawienie zaświadczenia od proboszcza.

źródło: wiadomosci.wp.pl