Trzynasta emerytura zostanie wypłacona tuż przed wyborami prezydenckimi
pxfuel.com
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Grudnia 2019

Trzynastka pod znakiem zapytania. Emeryci mają ogromny problem

Trzynastka zostanie wypłacona, ale nadal nie wiadomo dokładnie, jaki będzie termin wypłat. Możliwe, że będzie to kwiecień. Rząd musi jednak wcześniej spełnić kilka warunków - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Trzynastka przed wyborami?

Trzynastka ma zostać wypłacona w kwietniu, czyli tuż przed wyborami prezydenckimi. Projekt ustawy dotyczący dodatkowego świadczenia będzie jednym z pierwszych, jakimi będzie się zajmował rząd. “DGP” podaje, że "to, czy PiS wypłaci dodatkowe świadczenie w tym terminie, zależy od tego, czy uda się zdążyć z uchwaleniem ustawy i przygotowaniem ZUS do całej operacji".

“Równolegle pracuje on nad zmianą waloryzacji na przyszły rok. Podobnie jak rok temu ma zostać powtórzona waloryzacja mieszana kwotowo-procentowa. W sprawie jej wysokości trwają właśnie narady. Pewne jest to, że ma być nie niższa niż w tym roku, kiedy wyniosła 70 zł. Wiele wskazuje na to, że przyszłoroczna będzie właśnie na tym poziomie” - pisze “DGP”.

Zamieszanie z trzynastką

Długo nie było wiadomo, czy trzynastka w ogóle zostanie wypłacona. Ale rząd postanowił przekształcić Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Fundusz Solidarnościowy, a środki w nim gromadzone będą przeznaczane nie tylko na osoby niepełnosprawne, ale też emerytów i rencistów. To właśnie z Funduszu rząd zamierza wypłacić trzynastki oraz renty.

Zgodnie z nowelizacją, środki na trzynaste emerytury i renty z tego roku, wypłacone przez FUS, są wydatkami Funduszu Solidarnościowego. W efekcie Fundusz przekaże do FUS środki na sfinansowanie świadczeń. Szef resortu finansów wpłaci do Funduszu Rezerwy Demograficznej pieniądze z budżetu państwa, zablokowane w części obejmującej ZUS. Natomiast Fundusz Solidarnościowy dostanie pożyczkę w wysokości 9 mld zł od Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News