BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Bazak/EAST NEWS

Trzynasta emerytura w 2022 jeszcze wyższa. Świadczenie wzrośnie na początku roku

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Trzynasta emerytura będzie w przyszłym roku wyższa. Tym razem seniorzy zyskają nie tylko na corocznej waloryzacji, lecz także na zapowiadanych zmianach w systemie podatkowym. Jednak nie dla wszystkich Polski Ład będzie korzystny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile może wynosić trzynasta emerytura po przyszłorocznej waloryzacji

  • Na jaki zwrot będą mogli liczyć seniorzy

  • Kto otrzyma niższe świadczenie

Trzynasta emerytura z kolejną podwyżką

Trzynasta emerytura to senioralny dodatek, którego wypłata jest zagwarantowana w ustawie. Wysokość świadczenia wynosi dokładanie tyle samo, ile emerytury minimalnej w danym roku kalendarzowym. W 2021 r. do seniorów trafiła trzynasta emerytura w wysokości 1250,88 zł brutto, czyli 1022,30 zł netto.

Już w przyszłym roku emeryci będą mogli liczyć na podwyżkę. Wszystko dzięki corocznej waloryzacji świadczeń. W tym roku wskaźnik wynosił 104,24 proc., co oznacza, że renty i emerytury zwiększyły się o 4,24 proc. Podobnych szacunków należy spodziewać się także w 2022 r.

Z wyliczeń „Super Expressu” wynika, że świadczenie będzie wynosiło 1085,14 zł. W rezultacie emeryci i renciści zyskają dodatkowe 60 zł.

Trzynasta emerytura w obliczu zmian podatkowych

Waloryzacja to nie wszystko - seniorzy mogą skorzystać również na zmianach podatkowych, które mają być wprowadzone na podstawie Polskiego Ładu. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów na modyfikacjach zyska ponad 90 proc. emerytów i rencistów.

Najważniejszą zmianą ma być podniesienie kwoty wolnej od podatku z 8 tys. zł do 30 tys. zł. Dzięki temu emerytury do 2,5 tys. zł miesięcznie będą zwolnione z opodatkowania. Portal gazeta.pl podaje, że świadczenie w tej wysokości pobiera ok. 3,7 mln emerytów.

Przyszłoroczny marzec może być dla niektórych seniorów wyjątkowo korzystny, pod warunkiem że założenia Polskiego Ładu zostaną zrealizowane. Jeżeli trzynasta emerytura i regularne świadczenie przekroczą próg 2,5 tys. zł to świadczeniobiorca będzie mógł liczyć na zwrot kosztów.

Osoba, której emerytura wynosi 2,2 tys. zł brutto otrzyma w przyszłym roku 2002 zł netto. Dlaczego? Choć świadczenie będzie zwolnione z podatku to państwo i tak potrąci składkę zdrowotną.

Zakładając, że w 2022 r. trzynasta emerytura będzie wynosiła 1,3 tys. zł brutto to na rękę otrzyma 1183 zł. Ostatecznie jego łączny przychód wyniesie 3,5 tys. zł, czyli znacznie więcej niż próg zwolnienia z podatku. Państwo zgłosi się zatem nie tyko po składkę zdrowotną, lecz także po podatek PIT.

Zaprezentowane wyliczenia wskazują, że na rękę emeryt otrzyma w jednym miesiącu łącznie 3015 zł. Jeśli jego regularne świadczenie netto wyniesie po zmianach 2002 zł to tak naprawdę trzynasta emerytura będzie w przyszłym roku niższa - otrzyma bowiem 1013 zł. To dość zaskakujące, ale i tak nie będzie stratny.

Jak to możliwe? Emeryt będzie mógł liczyć na wyrównanie w ramach rozliczenia rocznego. Zatem senior z przykładu powinien dostać zwrot kwoty 170 zł - będzie to różnica między trzynastką na rękę (1013 zł) a kwotą trzynastki przy nowych zasadach podatkowych (1183 zł).

Trzynasta emerytura niższa? W niektórych przypadkach Polski Ład nie będzie korzystny

Na modyfikacjach stracą emeryci, którzy pobierają co miesiąc z ZUS powyżej 2,5 tys. zł. W ich przypadku trzynasta emerytura w wysokości 1,3 tys. zł będzie wynosiła zaledwie 962 zł netto. Poza tym nie będą mogli liczyć na odzyskanie pozostałych pieniędzy w ramach rozliczenia rocznego.

Pojawia się zatem pytanie - czy taki mechanizm zostanie ostatecznie wdrożony? Być może rząd zdecyduje się na inny system poboru zaliczek na podatek dochodowy. Kwestia pozostaje otwarta, choć z grona ekspertów już płyną głosy, że w obliczu tak korzystnych dla emerytów zmian należy rozważyć całkowitą rezygnację z trzynastej emerytury.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >