Trójmorze z aprobatą Czechów
Flickr/fourthandfifteen, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Autor Maria Glinka - 24 Września 2020

Czesi zmieniają zdanie o Trójmorzu. Coraz bardziej chętni do współpracy z Polską

Trójmorze nie cieszy się dużym uznaniem naszych południowych sąsiadów - Czechów. Ostatnia debata zorganizowana w ramach ugrupowania w ambasadzie RP w Pradze wskazuje na zmianę sceptycznego podejścia. Wszystko dzięki obiecującym deklaracjom w sprawie finansowania projektów infrastrukturalnych i zaangażowaniu USA.

Trójmorze jednak na plus

Trójmorze to inicjatywa powołana w 2015 r., która zrzesza państwa położone między Adriatykiem, Morzem Bałtyckim i Morzem Czarnym. Należy do niej 12 państw: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Niedługo po inauguracji platformy współpracy Czesi zaczęli odważnie podkreślać, że nie chcą być częścią paktu, który jest "wycelowany w Niemcy". Gazeta Wyborcza podaje, że był to jeden z poważniejszych zgrzytów przed wizytą Donalda Trumpa w lipcu 2017 r. w Warszawie.

Jednak według doniesień portalu forsal.pl nie został po nim nawet ślad, a negatywne czeskie nastawienie zaczyna się odwracać. Do przełomu miało dojść w trakcie debaty nt. Inicjatywy Trójmorza, która została zorganizowana w ambasadzie RP w Pradze. W rozmowach uczestniczyli także dyplomaci z USA, co miało stanowić wartość dodaną z punktu widzenia Czechów.

Ogromna suma do kieszeni TVP. Telewizja dostanie 330 mln zł, już wiemy skądOgromna suma do kieszeni TVP. Telewizja dostanie 330 mln zł, już wiemy skądCzytaj dalej

Trójmorze jest wartościowe, jeśli współpracuje z USA

Na spotkaniu w Pradze rozmawiano m.in. o finansowaniu projektów infrastrukturalnych. Ich selekcja ma zostać ogłoszona na szczycie Trójmorza w Tallinie, które odbędzie się w dniach 18-19 października. - Projekty wybierze organ zarządzający Funduszami Inicjatywy Trójmorza, wolny od wpływów politycznych - przyznał wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński.

Mimo że ostateczna decyzja w sprawie poszczególnych inicjatyw zapadnie dopiero za miesiąc to Czesi, pierwszy raz od dłuższego czasu, pozytywnie oceniają zacieśnianie relacji w ramach Trójmorza. - Trójmorze jest strategicznym projektem, który łączy współpracę w naszej części Europy ze Stanami Zjednoczonymi, której bardzo nam brakowało - oznajmił Jan Sechter, były ambasador Czech w Polsce, który obecnie sprawuje funkcje wiceministra transportu do spraw międzynarodowych. W ocenie polityka zaangażowanie USA to dobry sygnał dla inwestorów spoza Trójmorza, "którzy zauważą dzięki temu, że tutaj, w regionie coś się dzieje". Amerykanie słyną bowiem ze zdolności przyciągania inwestorów prywatnych, na czym mogą skorzystać państwa zrzeszone w Trójmorzu dążące do rozwoju gospodarczego i wzmacniania Unii Europejskiej od środka.

Skończymy 2020 rok z rekordowym zadłużeniem 1,52 biliona złotych. Nikt nie wie, kto będzie je spłacałSkończymy 2020 rok z rekordowym zadłużeniem 1,52 biliona złotych. Nikt nie wie, kto będzie je spłacałCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Tomasz Komenda nie będzie pracował w myjni. Dostał intratną propozycję
2. Przybylska, Jobs, Glinka, Pavarotti. Wszystkich zabrała jedna, arcygroźna groźna choroba, której objawów nie wolno bagatelizować
3. W końcu jakaś obniżka, na zakupach odetchniesz z ulgą. Wiemy, co potanieje

Cała gama projektów Trójmorza

Nowe inicjatywy w ramach Trójmorza to okazja na ożywienie gospodarek po koronakryzysie nie tylko dla Pragi, ale i dla Warszawy. Wiceminister spraw zagranicznych zdradził w rozmowie z PAP, że Polska będzie zabiegała o finansowanie przede wszystkim projektu Via Carpatia. Ma to być międzynarodowa trasa transportowa relacji Północ-Południe, która połączy Kłajpedę (Litwa) z Salonikami (Grecja). Poza tym wiceszef resortu wspomniał o autostradzie cyfrowej, światłowodach i wspólnych inwestycjom w sieć 5G.

Na co w ramach Trójmorza liczą Czesi? Jan Machaczek, czeski publicysta i szef Instytutu na rzecz Polityki i Społeczności, który moderował ostatnią debatę wskazywał na projekt dotyczący kanału Odra-Dunaj. Ta inicjatywa wymaga jednak nie tylko odpowiednich nakładów finansowych, ale i politycznego konsensusu. Ekspert przyznał, że zanim Czesi zaczną zabiegać o poparcie dla projektu u innych członków Trójmorza, najpierw sami powinni określić, czy są nim zainteresowani.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W sieci krąży zatrważający filmik z Zielonej Góry. Nastolatki zdążyły uciec
  2. Kobieta nagle upuściła dziecko na chodnik. Porażające, była kompletnie nietrzeźwa
  3. Janów Podlaski otrzyma miliony. Rządzący chcą ratować stadninę ogromnymi sumami
  4. Nie przeczytasz i się w końcu natniesz. Oszuści tylko czyhają na Twój błąd
  5. Urządzenie połknęło kartę i nie wydało pieniędzy. Co zrobić, gdy bankomat zatrzymuje kartę?
  6. Wjechał Passatem na barierkę energochłonną. Większego wyczynu dokonał potem
Ile zarabia Magda Gessler? Można się złapać za głowęIle zarabia Magda Gessler? Można się złapać za głowęCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News