Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Trafiono na trop gigantycznej piramidy finansowej. Wielu Polaków dało się oszukać i straci pieniądze
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 14.08.2023 21:43

Trafiono na trop gigantycznej piramidy finansowej. Wielu Polaków dało się oszukać i straci pieniądze

pieniądze, areszt
BiznesInfo

Na początku lata, Sąd Okręgowy w Rzeszowie skupił swoją uwagę na sprawie dotyczącej piramidy finansowej, która została ujawniona w kontekście działania spółek należących do grupy Madmag. Rozpoznany został wniosek o skazanie bez rozprawy dwóch mężczyzn. 

Akt oskarżenia przeciwko dziesięciu osobom

W marcu bieżącego roku, Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie zakończyła prowadzenie śledztwa i przedstawiła akt oskarżenia przeciwko dziesięciu osobom. Jednocześnie wraz z aktami oskarżenia został złożony wniosek o wydanie wyroku bez konieczności przeprowadzania rozprawy sądowej w przypadku dwóch oskarżonych, wraz z ustaloną już karą.

W odniesieniu do pozostałych oskarżonych,  postępowanie sądowe będzie kontynuowane.

– Pokrzywdzeni, którzy są właściwie z całej Polski, powinni teraz podejmować określone czynności, celem ochrony swoich interesów w tych postępowaniach, w szczególności wstępować do postępowań w charakterze oskarżycieli posiłkowych i składać wnioski o naprawienie szkody. Według naszej wiedzy, postępowania cywilne, które były prowadzone przeciwko spółkom z grupy Madmag, zakończyły się brakiem możliwości wyegzekwowania należności z uwagi na brak majątku spółek – komentuje adwokat Milena Mocarska z kancelarii MBM Legal.

1125 zł bez składania żadnego wniosku. Jeszcze w tym roku skorzystają setki tysięcy osób

Straty liczone w dziesiątkach milionach zł

Ponad 400 osób doznało szkód. Wartość wyrządzonej szkody finansowej przekracza 20 mln złotych. Według opinii wyrażonych przez prawników, istnieje ryzyko, że nie uda odzyskać się wszystkich zainwestowanych pieniędzy.

– Poddanie się karze przez kilku sprawców nie zamyka drogi do odzyskania środków od tych oraz innych oskarżonych. Osoby, które nie przyznają się do winy i zdecydowały się na postępowanie sądowe, zyskają kilka lat. Postępowanie w tej sprawie z pewnością będzie trwało długo – dodaje adwokat Milena Mocarska.

Szczegóły procederu

– Inwestorzy zawierali ze spółkami z grupy umowy inwestycyjne crowdfundingu, na podstawie których wpłacali określoną kwotę, od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Ona miała im zostać zwrócona po 12-24 miesiącach, a ponadto spółka deklarowała wypłacać co 3 miesiące odsetki od inwestycji. Jednak pieniądze kontrahentów były wyprowadzane, nie inwestowano ich w żadne aktywa. Spółki z grupy Madmag nie prowadziły też żadnej działalności – wyjaśnia mec. Mocarska.

Odsetki dla pierwszych klientów były realizowane ze środków zainwestowanych przez kolejnych uczestników. To dawało pewną wiarygodność spółce, która uśpiła czujność inwestorów (podobnie działają wszystkie piramidy finansowe). 

Liczni inwestorzy, zadowoleni z możliwości osiągnięcia szybkich zysków, decydowali się na zawarcie kolejnych umów i lokowanie dodatkowych środków w tę konkretną inwestycję.

 

Na co zwracać uwagę, aby nie dac się oszukać

– Okoliczności, które powinny wzbudzić naszą szczególną uwagę, to m.in. niewielki kapitał własny podmiotu przyjmującego środki finansowe. Do tego dochodzi brak złożonych sprawozdań finansowych w KRS, ewentualnie złożenie ich z dużym opóźnieniem. Znaczenie mają też osoby zaangażowane w przedsięwzięcie inwestycyjne, a więc reprezentujące podmiot przyjmujący środki finansów. Należy zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli miały wcześniej problemy z prawem lub ich nazwiska pojawiają się w kontekście niejasnych czy nieudanych innych przedsięwzięć inwestycyjnych – podsumowuje adwokat Milena Mocarska.

Tagi: oszustwo