Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Pis

Morawiecki-East News
07.12.2022 13:35 Rząd chce nabyć jakąś sieć spożywczą. Wicepremier komentuje pomysł zakupu Żabki

Podczas środowej rozmowy z dziennikarzem stacji TOK FM wicepremier Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi został zapytany o rządowe plany dot. wykupu sieci Żabka. Przypomnijmy, iż w październiku pomysł ten wysunął prezes PiS Jarosław Kaczyński. Minister Kowalczyk stwierdził, że jeśli jakaś sieć spożywcza będzie chciała znaleźć nowego właściciela, rząd jest otwarty na rozmowy — przekazał „Puls Biznesu”.

Pieniądze
06.10.2022 09:15 Artur Soboń o 500 plus. Rząd rozważa różne scenariusze

Wiceminister finansów Artur Soboń został zapytany o program 500 plus. Jego zdaniem w programie mogłyby zostać wprowadzone progi dochodowe. Przyznał, że rząd rozważa różne scenariusze.

Joachim Brudziński
01.10.2022 11:23 Kolejne dopłaty do węgla. Zapowiedź wiceprezesa PiS

W rozmowie z RMF wiceprezes PiS Joachim Brudziński zapowiedział, że rząd planuje kolejne dopłaty do węgla.

Morawiecki
18.07.2022 14:00 Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z wyborcami w Kędzierzynie -Koźlu. “ To była bardzo owocna wizyta”

Od początku czerwca premier spotyka się z Polakami w ramach cyklu spotkań “Porozmawiajmy o Polsce”. Podczas spotkania z wyborcami PiS w Kędzierzynie- Koźlu prezydent poruszył ważne kwestie związane z poziomem życia w Polsce.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Rząd sypie pieniędzmi przed wyborami. Proponuje rekordową kwotę podwyżki płacy minimalnej

Nie da się ukryć, że polityka socjalna Prawa i Sprawiedliwości okazała się skutecznym ruchem wyborczym. Program 500 Plus zapewnił partii Jarosława Kaczyńskiego zwycięstwo i zdobycie władzy. Strategia formacji była więc prosta. Jeszcze więcej dodatków socjalnych, aby utrzymać elektorat. Po rozszerzeniu programu 500 Plus i dodatkowych środkach dla emerytów przyszedł czas na podwyżkę płacy minimalnej.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Dopóki Wielka Brytania nie pożegna się z Unią, Tarczyński nie będzie europosłem

Dominik Tarczyński kandydował z 4. miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. Poseł otrzymał od wyborców 41 912 głosów. Sam poseł dziękował później wyborcom na antenie Radia Kielce, gdzie nie omieszkał wspomnieć, że miał nbajwyższy wynik jeśli chodzi o wszystkich kandydatów w województwie świętokrzyskim.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Jako jedyna gmina na Podkarpaciu nie głosowała na PiS. Znamy powód

Gdy spojrzymy na mapę, to widać na niej wyraźnie, że praktycznie całe Podkarpacie zabarwione jest na niebiesko. Chodzi tutaj oczywiście o mapę preferencji politycznych Polaków, gdzie na niebiesko oznaczono jednostki administracyjne, w których najwięcej głosów w ostatnich eurowyborach zdobył PiS. Spostrzegawczy obserwator zauważy jednak, że przy samym końcu granic Polski w głębokich Bieszczadach jest gmina, która świeci się na pomarańczowo, co oznacza większe poparcie dla Kolalicji Europejskiej niż Prawa i Sprawiedliwości. Z przedstawicielami gminy, a także jej zwykłymi mieszkańcami rozmawiali dziennikarze na:temat.pl, żeby wyjaśnić do dziwne zjawisko.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Nie będzie jednak programu krowa+. Wieś zaskoczona po wyborach

Przed wyborami Jarosław Kaczyński ogłosił, że Prawo i Sprawiedliwość bardzo poważnie traktuje sprawy polskiej wsi i ma zamiar o nią dbać. Jednym z dowodów na to miało być przyznanie rolnikom specjalnego dodatku do bydła i trzody chlewnej w kwotach 500 zł od jednej krowy i 100 zł od jednej sztuki świni. Pieniądze na to miały pochodzić z Unii Europejskiej, a Komisja Europejska nawet nie dostała wniosku o taką dopłatę - pisze money.pl.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Nagrody ministrów - o których mówiła Beata Szydło - miały zostać zwrócone. Tak się jednak nie stało

Słowa Beaty Szydło, która podczas podsumowania swoich dokonań podczas piastowania stanowiska premiera RP powiedziała, że nagrody pieniężne, które przekazała swoim urzędnikom (w tym sobie) "im się po prostu należały" przeszły już do historii, a nawet do języka potocznego. Burza medialna wywołana po słowach byłej już premier doprowadziła do deklaracji Jarosława Kaczyńskiego o obniżeniu wynagrodzeń dla wszystkich parlamentarzystów. Także wszelkie premie i nagrody zostały ukrócone przez prezesa PiS.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 4 czerwca mieli uczcić z pompą, ale władza w ostatnim momencie postanowiła inaczej

Mateusz Morawiecki jeszcze 12 grudnia 2018 roku z mównicy sejmowej zachęcał do "wspólnych obchodów wielkich rocznic" w 2019 roku. Pośród nich wymieniał chociażby 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO, czy także 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Mowa była także o pamiętnych wyborach z 4 czerwca, kiedy to w 1989 roku Polacy mogli częściowo zadecydować o losach Polski.Chcę dzisiaj z tej mównicy również zaprosić opozycję do wspólnych obchodów wielkich, wspaniałych rocznic w przyszłym roku, do tego, żebyśmy razem obchodzili rocznicę okrągłego stołu, 12 marca - 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO, bezpieczeństwo, 1 maja - 15. rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej. Cieszmy się razem, zapraszamy do wspólnego cieszenia się. 4 czerwca - 30. rocznica odzyskania wolności - mówił w grudniu Morawiecki.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Wygrana w wyborach dzięki trzem tematom. O tym powinni mówić politycy

Wybory parlamentarne, które czekają nas za kilka miesięcy, wyłonią nową polską władzę na kolejne 4 lata. Temat jest więc niebagatelny, a gra bez wątpienia warta świeczki. W jakie jednak tony uderzyć, by zgarnąć uwagę Polaków? Przecież sam Grzegorz Schetyna mówił, że "jest sposób na pokonanie PiS, ale jeszcze go nie znaleziono". Możliwe, że jeden z trzech tematów, o których pisze Money.pl, przyczyni się do fiaska Zjednoczonej Prawicy podczas jesiennej elekcji.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Kukiz o wspólnych listach z PiS: Jak najbardziej

Paweł Kukiz jesienią pójdzie do wyborów razem z PiS? Udział posłów Kukiz'15 na jednej liście z politykami Prawa i Sprawiedliwości jest bardzo proawdopodobny. O tym były muzyk otwarcie mówił na antenie TVN24. Jak stwierdził, rozmawiał o tym z Jarosławem Kaczyńskim i to właśnie prezes partii rządzącej zaproponował Kukizowi i jego formacji wspólne listy.Ostatnio rozmawiałem z panem prezesem. Wspólne listy jak najbardziej. To nie była moja propozycja, tylko pana prezesa - oświadczył Paweł Kukiz.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 500 plus traci na wartości. Program wymaga waloryzacji

500 plus doczeka się waloryzacji? Sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości sam sprawił sobie problem. W ciągu 3 lat wartość 500 złotych znacznie spadła. Obecnie, jak donosi Money.pl, w województwie wielkopolskim 500 złotych ma realną wartość 467 złotych i 83 groszy. Nieznacznie tylko lepiej jest w województwie lubuskim, gdzie 500 plus to już 468 złotych i 81 groszy.Z czego to wynika? Problem leży po części w samym programie. Kiedy nagle masy Polaków zaczęły otrzymywać pieniądze w ramach programu znaleźliśmy się na drodze do inflacji. Ta od minionego roku zżera siłę nabywczą złotówki, czym przyczynia się do spadku wartości programow socjalnych, w tym 500 plus. Żeby tego było mało - rosną ceny, więc trzeba jeszcze więcej pieniędzy, by cokolwiek kupić.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Bykowe powróci? Bezdzietni płaciliby wyższe podatki. Cios skierowany w LGBT?

Co to jest bykowe? Jest to podatek, który bezpośrednio uderza w osoby bezdzietne. Początkowo oznaczał on opłatę wnoszoną właścicielowi byka za krycie krów. Współcześnie jest to podatek, który muszą płacić osoby, które nie posiadają dzieci. W Polsce podatek ten wprowadzono po II wojnie światowej. Zostało zniesione w 1973 roku, możliwe że ponownie powróci, jak zastanawiał się prof. Witold Orłowski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w programie “Money. To się liczy".

reklamy w skrzynce-wyciąganie reklam ze skrzynki-listy-iberion
21.11.2021 01:00 Rząd wyśle 15 mln broszur do Polaków. Możesz się nieźle zdziwić przy skrzynce

Do ponad 15 mln Polaków mają trafić ulotki zachwalające rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie. Pierwsze broszury już docierają do odbiorców. Ostatnie zostaną wysłane na początku przyszłego roku. Kilka tygodni temu portal 300polityka.pl poinformował o masowej wysyłce ulotek zachwalających Polski Ład. Niektórzy już mogą znaleźć broszury w swoich skrzynkach. Ulotka opisuje kluczowe zmiany zawarte w Polskim Ładzie, czyli m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, podwyższenie progu podatkowego czy PIT 0 dla rodzin 4+. Według rządu, na Polskim Ładzie zyska 8 milionów emerytów, a w portfelach Polaków zostanie około 17 mld zł.

EN 01495134 0041
14.11.2021 01:00 Opóźnia się fuzja Orlenu z Lotosem. Nad Obajtkiem zbierają się czarne chmury

To miała być największa fuzja w historii polskiej energetyki. Połączenie Lotosu i Orlenu napotyka jednak na problemy, a firmy potrzebują trochę więcej czasu na realizację tzw. środków zaradczych. Kierownictwo PiS niepokoi się coraz bardziej.Fuzja Orlenu i Lotosu, kolejny raz się opóźnia. Rząd PiS zaczyna tracić cierpliwość. “Ta sprawa to być albo nie być dla Obajtka” – powiedział Onetowi jeden z informatorów ze środowiska PiS.Orlen wydał komunikat z informacją o zgodzie Komisji Europejskiej na przesunięcie o kolejne dwa miesiące terminu na zrealizowanie tzw. “środków zaradczych” koniecznych do tego, aby koncern mógł przejąć Lotos. To już drugie takie opóźnienie. Wcześniej zapowiadano, że wszystko będzie gotowe już w lipcu.– Jesteśmy na ostatniej prostej etapu prowadzącego do podpisania umów z partnerami. Ustalony wspólnie z Komisją Europejską wydłużony termin na przekazanie dokumentów związanych z realizacją warunków zaradczych daje nam komfort dopracowania wszelkich niezbędnych formalności –przekazał w oficjalnym komunikacie Orlenu Daniel Obajtek.Jednak nie wydaje się, żeby w rzeczywistości faktycznie tak było. Eksperci mówią, że chętnych na zakup po cenie proponowanej przez Orlen, nie ma.

Jakub Kaminski/East News
13.07.2021 02:00 Sondaż jasno wskazuje, Polacy ostro przeciwko nepotyzmowi władzy. 80 proc. przeciwnych

Sondaż dla TVN ujawnia stosunek Polaków do nepotyzmu. Zdecydowana większość ankietowanych sprzeciwia się zatrudnianiu rodzin i znajomych polityków PiS w administracji i spółkach Skarbu Państwa. Polacy nie wierzą, że uchwała partyjna zmniejszy skalę tego zjawiska.Z tego artykułu dowiesz się:Co ujawnia sondaż dla TVNIle osób uważa, że zatrudnianie rodziny i znajomych jest właściweJakie są przykłady nepotyzmu w Polsce

Pxfuel CC0
09.07.2021 02:00 Polski Ład dla wsi wzbudza śmiech rolników. Ostro krytykują pomysły rządu

Polski Ład ma wspierać nie tylko miasta, lecz także wsie. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada poprawę infrastruktury, wyższe dopłaty do paliwa i modyfikacje w dziedziczeniu. Jednak zdaniem rolników pomysły partii rządzącej zupełnie nie odpowiadają problemom, z którymi się zmagają.Z tego artykułu dowiesz się:Co zakłada Polski Ład dla obszarów wiejskichJakie argumenty przemawiają za wdrożeniem zmianCo na ten temat uważają rolnicy

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
07.07.2021 02:00 PiS targają kontrowersje po uchawale w sprawie nepotyzmu. Senator rezygnuje z przewodzenia i zwraca się przeciw

W PiS doszło do poważnych roszad. Po niedzielnym kongresie Marek Martynowski zrezygnował z funkcji przewodniczącego grupy senackiej klubu partii. W ten sposób polityk chce zaznaczyć swój przeciw wobec nepotyzmu.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego Martynowski zrezygnował ze stanowiskaCo na ten temat mówią politycy partiiJaką uchwałę przyjęło PiS w weekend

Jan BIELECKI/East News
07.07.2021 02:00 Sondaż z fatalnymi wieściami dla rządu. PiS nurkuje w wynikach, PO się umacnia

Sondaż, przeprowadzony na zlecenie RMF FM, jest wyjątkowo niekorzystny dla partii rządzącej. Zjednoczona Prawica może liczyć na coraz niższe poparcie wśród obywateli. Od opozycji dzieli ją zaledwie 6 pkt. proc.Z tego artykułu dowiesz się:Jaką wagę ma nowy sondażIle osób zagłosowałoby obecnie na Zjednoczoną PrawicęKtóra partia jest liderem opozycji

PiS w osobliwy sposób walczy z nepotyzmem
06.07.2021 02:00 Nepotyzm zwalczany przez nową uchwałę PiS. Ale wyjątek w zapisie skreśla całe prawo

Długo oczekiwany kongres PiS upłynął pod znakiem zapowiedzi walki z nepotyzmem. Ugrupowanie rządzące przyjęło stosowną uchwałę w tej sprawie. Budzi jednak ona spore wątpliwości odnośnie tego, czy formacja rządząca rzeczywiście chce walczyć z tym zjawiskiem.Z tego artykułu dowiesz się:W sobotę rozpoczął się długo oczekiwany kongres PiSPodczas kongresu przyjęto uchwałę w sprawie walki z nepotyzmemDlaczego dokument może budzić wątpliwości

Sejm parlament posłowie
03.07.2021 02:00 Sondaż bezlitosny dla koalicji rządzącej. Satelity PiS bez żadnych szans

Sondaż IBRiS jest wyjątkowo niekorzystny dla koalicjantów PiS. Bez współpracy z partią Jarosława Kaczyńskiego mogą liczyć na znikome uznanie wśród obywateli. Jedno z nowych ugrupowań osiągnęło nawet zerowe poparcie.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie poparcie dla Zjednoczonej Prawicy ujawnia nowy sondażJakim uznaniem cieszą się koalicjanciIle osób popiera opozycję

Piotr Molecki/East News
25.06.2021 02:00 Zbigniew Girzyński wychodzi z PiS i zabiera dwóch posłów. PiS traci większość w Sejmie

Jeden z najpopularniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Girzyński wraz z dwoma innymi posłami opuszcza Prawo i Sprawiedliwość. Odejścia z partii są w polskich warunkach normalną praktyką, tyle, że w tym wypadku warto ten exodus odnotować z uwagi na utratę przez ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego sejmowej większości. Z tego artykułu dowiesz się:Zbigniew Girzyński wraz z dwoma posłami odchodzi z PiSCo to oznacza dla partii rządzącejSpekulacje potwierdziły się. Po godzinie 13.00 Zbigniew Girzyński, jeden z najpopularniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości (związany z partią z przerwami od 20 lat, swego czasu nie wykluczający walki z Jarosławem Kaczyńskim o przywództwo) poinformował podczas briefingu prasowego, że wraz z posłami Małgorzatą Janowską i Arkadiuszem Czartoryskim opuszcza klub Prawa i Sprawiedliwości i zakłada koło parlamentarne "Wybór Polska". Girzyński jak podaje RMF FM określił tę decyzję jako "pomarańczowe światło", które ma pomóc PiS "zawrócić ze złej drogi". Pytany o to, czy koło przekształci się w nową partię, Girzyński stwierdził, że jest to kwestia, nad którą na pewno się zastanowią.Odejścia z partii to w polskiej polityce niemal codzienność. Niemniej jednak w tym wypadku ruch ten wymaga odnotowania, gdyż PiS utracił większość parlamentarną. Partia rządząca dysponuje w tej chwili 229 głosami, co oznacza, że gabinet Mateusza Morawieckiego jest rządem mniejszościowym. Rząd mniejszościowy nie jest w polskich warunkach niczym nowym. Doświadczenie rządów SLD wskazują, że można w ten sposób rządzić nawet 2,5 roku, tyle, że ogranicza się ono raczej do administrowania, zaś przeprowadzenie odważniejszych zmian nie jest możliwe. Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].

PiS Jarosław Kaczyński Sejm
20.06.2021 02:00 Sondaż poparcia z wynikiem aż 60 proc. dla prezesa PiS. Wyborcy są nieugięci

Sondaż poparcia, który został wykonany na zlecenie „Super Expressu”, ujawnia, jak dużym poparciem społecznym cieszy się Jarosław Kaczyński. Aż 60 proc. respondentów uważa, że to właśnie wicepremier powinien w dalszym ciągu stać na czele PiS. Zdaniem ekspertów wyniki nie mogły być inne.Z tego artykułu dowiesz się:Przed jakim pytaniem stanęli uczestnicy sondażuIle osób sprzeciwia się kandydaturze KaczyńskiegoCo na ten temat mówił w ostatnim czasie sam zainteresowany

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
13.06.2021 02:00 Mierzeja Wiślana z otwarciem jeszcze w czerwcu. Pierwszy most ma być już w tym miesiącu

Mierzeja Wiślana już niebawem będzie przejezdna. Mimo że prace przekopowe nadal trwają, to wielkimi krokami zbliża się otwarcie mostu nad budowanym kanałem żeglugowym. Jego otwarcie ma nastąpić jeszcze w czerwcu.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego Mierzeja Wiślana ma zostać przekopanaJakie są postępy w pracachKiedy zostanie otwarty most

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z lawy rzadowe: Krzysztof Kubow, Piotr Mu
06.06.2021 02:00 Umowy śmieciowe mają trafić do kosza. PiS samo zarabia na nich gigantyczne pieniądze

Likwidacja umów śmieciowych to fundamentalny postulat rządu Zjednoczonej Prawicy. Jego realizację miało potwierdzić założenie Polskiego Ładu, ale jak się okazuje, politycy PiS nie są krystalicznie czyści. Część posłów partii Jarosława Kaczyńskiego chętnie wykorzystuje umowy śmieciowe do zatrudniania ludzi.Z tego artykułu dowiesz się:Czym są umowy śmiecioweIle wydają posłowie PiS-u na umowy śmieciowe

Epidemia promes ruszyła
01.06.2021 02:00 Promesa leci za promesą. Politycy władzy ruszyli w Polskę i rozdają pieniądze

Pandemia się kończy, zaczęła się natomiast swoista epidemia promes. Przedstawiciele partii rządzącej ruszyli w Polskę i wręczają lokalnym władzom tablice z ogromnymi kwotami na inwestycje, drogi, czy wozy strażackie. Nie brakuje opinii, że może mieć to związek z nadchodzącą kampanią wyborczą. Z tego artykułu dowiesz się:Politycy PiS wręczają promesy samorządom m.in. na inwestycjeSkąd się bierze swoista epidemia promesNa co promesę otrzymał Rzeszów