Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytury czerwcowe. Czy seniorzy dostaną rekompensaty? Trybunał Konstytucyjny zadecyduje
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 14.11.2023 12:42

Emerytury czerwcowe. Czy seniorzy dostaną rekompensaty? Trybunał Konstytucyjny zadecyduje

Seniorzy
Pixabay

W środę Trybunał Konstytucyjny podejmie decyzję w sprawie tak zwanych emerytur czerwcowych. Chodzi dokładnie o to, czy rząd będzie musiał znaleźć pieniądze w celu wyrównania świadczeń dla osób, które przechodziły na emeryturę właśnie w czerwcu. W grę wchodzi dodatkowe kilka miliardów złotych.

Problem dotyczący emerytur czerwcowych

Problem emerytur czerwcowych dotyczy seniorów już od 2009 roku. Chodzi o to, że osoby przechodzące w tym właśnie miesiącu na emeryturę, dostawały niższe świadczenie (o około 200-300 zł) niż gdyby zrobiły to w innym miesiącu. 

Ten kłopot został wyeliminowany przez rząd w 2021 roku, jednak nie będzie on dotyczył jedynie osób przechodzących na emeryturę począwszy od czerwca 2021 roku. Niższe kwoty świadczeń emerytalnych dalej obowiązują osoby przechodzące na nie w latach 2009-2019.

ZUS przypomina o nowym obowiązku. W zeszłym roku czegoś takiego nie było

W którym miesiącu najlepiej jest przejść na emeryturę ?

W 2024 roku aż 300 tysięcy Polaków będzie mogło przejść na emeryturę. Ważne jest podjęcie decyzji, kiedy złożymy wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bowiem od tego będzie zależała wysokość świadczenia. 

Okazuje się, że jednym z najlepszych momentów na przejście na emeryturę będzie przełom stycznia i lutego 2024 roku, bowiem te osoby będą mogły liczyć na podwyżkę od 1 marca. Najmniej korzystnym czasem będzie wiosna i warto poczekać do lipca.

Trybunał Konstytucyjny podejmie decyzję w sprawie emerytur czerwcowych

Niesprawiedliwość tego systemu polegała na tym, że jeśli wysokość świadczenia była ustalana od stycznia do maja i od lipca do grudnia danego roku, to zgromadzone przez ubezpieczonego składki podlegały nie tylko ostatniej waloryzacji rocznej, ale też dodatkowym waloryzacjom kwartalnym. Wyjątkiem był jednak czerwiec, bo wtedy kwota składek nie podlegała już waloryzacjom kwartalnym.

Teraz Trybunał Konstytucyjny ma zająć się tą sprawą i w środę podejmie decyzję, czy przepisy emerytalne naruszają zasadniczą. Jeśli tak, to rząd będzie musiał znaleźć dodatkowe miliardy na wyrównanie świadczeń dla osób, które przechodziły na emeryturę w czerwcu.

Tagi: Emerytura PiS