BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kadry z obozu Auschwitz w spocie PiS. Muzeum ostro krytykuje post
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 31.05.2023 12:36

Kadry z obozu Auschwitz w spocie PiS. Muzeum ostro krytykuje post

Auschwitz
Domena publiczna

Muzeum Auschwitz i nawiązanie do marszu 4 czerwca- te elementy znalazły się w spocie na Twitterze Prawa i Sprawiedliwości. Muzeum Auschwitz oświadczyło, że post jest wyrazem intelektualnego zepsucia debaty publicznej. 

Spot PiS o marszu 4 czerwca

W środę na profilu Prawa i Sprawiedliwości pojawił się spot będący antyreklamą marszu 4 czerwca organizowanego przez opozycję w Warszawie. W nagraniu pojawiają się kadry z byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz, z informacją, że zamordowano tam ponad milion osób, a w czasie wojny zamordowano 6 mln Polaków.

W filmie pojawił się także tweet Tomasza Lisa o treści “ Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora”, a także tekst umieszczony przez PiS: “ Czy na pewno chcesz iść pod tym hasłem?”. 

Oświadczenie Muzeum Auschwitz

Na wpis zareagowało Muzeum Auschwitz. 

"Instrumentalizacja tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz - po jakiejkolwiek stronie politycznego sporu - uwłacza pamięci ofiar. To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej" - głosi oświadczenie. 

Z kolei Tomasz Lis swój wpis dotyczący komór usunął, później odniósł się do niego, zapewniając, że chodziło mu nie o komorę, a o celę. W komentarzu dodał, że “nigdy nikomu nie życzył śmierci”. 

Marsz 4 czerwca

Przypomnijmy, 4 czerwca 2023 roku w Warszawie odbędzie się marsz  „przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską” na którym mają się pojawić przedstawiciele opozycji. Data ta jest nieprzypadkowa, wypada wtedy 34. rocznica pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce, w których sukces osiągnęła “Solidarność”. 

Marsz rozpocznie się o 12 spod al. Ujazdowskich. Platforma Obywatelska szacuje, że w marszu może wziąć udział nawet 100 tys. osób. 

Tagi: PiS
Polecane