BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

4 czerwca mieli uczcić z pompą, ale władza w ostatnim momencie postanowiła inaczej

3 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Mateusz Morawiecki jeszcze pod koniec 2018 roku zachęcał opozycję do wspólnego świętowania ważnych dla Polski dat. Wśród tych wymieniał m.in. datę 4 czerwca, czyli rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Co warto podkreślić, akurat w tym r

Mateusz Morawiecki jeszcze 12 grudnia 2018 roku z mównicy sejmowej zachęcał do "wspólnych obchodów wielkich rocznic" w 2019 roku. Pośród nich wymieniał chociażby 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO, czy także 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Mowa była także o pamiętnych wyborach z 4 czerwca, kiedy to w 1989 roku Polacy mogli częściowo zadecydować o losach Polski.

Chcę dzisiaj z tej mównicy również zaprosić opozycję do wspólnych obchodów wielkich, wspaniałych rocznic w przyszłym roku, do tego, żebyśmy razem obchodzili rocznicę okrągłego stołu, 12 marca - 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO, bezpieczeństwo, 1 maja - 15. rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej. Cieszmy się razem, zapraszamy do wspólnego cieszenia się. 4 czerwca - 30. rocznica odzyskania wolności - mówił w grudniu Morawiecki.

Wielkie zapowiedzi, niewielkie starania

Jednak jak podaje Gazeta.pl, żadnych wielkich i wspólnych obchodów nie będzie. Choć 3 czerwca przedstawiciele władzy faktycznie są w Gdańsku, to jednak nie po to, by uczcić wyborcy sprzed 30 lat. Okazuje się, że politycy Prawa i Sprawiedliwości przyjechali do stolicy Pomorza, by wspominać 40. rocznicę pielgrzymki papieża do Polski. I choć wicepremier Piotr Gliński, zapowiadał, że obchody tych dwóch rocznic zostaną ze sobą połączone, już 4 czerwca władzy w Gdańsku nie będzie, ponieważ to w stolicy szykuje się świętowanie 30 rocznicy wyborów.

Rząd podjął aktywne działania dotyczące przygotowania obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r., które zostaną połączone z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski - mówił jeszcze w marcu wicepremier.

Mateusz Morawiecki będzie świętował w stolicy

Zamiast wspólnego świętowania 4 czerwca razem z opozycją, obóz władzy, jak podaje Gazeta.pl, przygotował inne atrakcje. We wtorek "odbędą się uroczystości z okazji 30. rocznicy odrodzenia Senatu", jak podaje Kancelaria Senatu. Udział w zlokalizowanych w Senacie uroczystościach mają wziąć prezydent, marszałkowie obu izb parlamentu, premier, członkowie rządu oraz senatorowie poprzednich kadencji. Co więcej, w Teatrze Wielkim tego samego dnia odbędzie się koncert upamiętniający wybory z 4 czerwca.

Większe wydarzenie związane z celebracją wyborów będzie miało miejsce 5 czerwca, również w Warszawie. Zgodnie z doniesieniami portalu Gazeta.pl, w Sejmie odbędzie się IV Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej. Wśród zaproszonych są Litwini, Węgrzy, ale także Armenii czy Azerbejdżanu. Jak podkreśla Centrum Informacyjne Sejmu, "w związku ze szczególnym charakterem tegorocznego szczytu weźmie w nim też udział kilkudziesięciu zasłużonych dla walki o niepodległość dysydentów i opozycjonistów z Bałkanów, krajów byłej Jugosławii, NRD, Czechosłowacji, Węgier oraz byłego ZSRR".

Wygląda więc na to, że obóz władzy nie ma zamiaru wspólnie z opozycją świętować częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Przynajmniej wszelkie zapowiedzi wspólnej celebracji zakończyły się na wystąpieniu premiera z 12 grudnia 2018 roku.

2. Fiskus sprawdzi rowerzystów

3. 4000 zł dodatku do emerytury za jedno szczególne osiągnięcie

4. Kilkadziesiąt tysięcy kobiet dostanie wyższą emeryturę, tak postanowił TK

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >