„Moje dzieci były tam traktowane jako trzeci gatunek. Postanowiłam sobie, że: ja im pokażę!”. Henryka Bochniarz, założycielka Konfederacji Lewiatan, opowiada o początkach swojej kariery oraz o budowaniu pozycji w USA. Jak wróciła do Polski okazało się, że przyszła... wielka zmiana. A także, jak UE może wykorzystać prezydenturę Donalda Trumpa? I na czym powinna się skupić Polska podczas prezydencji w Radzie UE?
Pojawiły się już zgłoszenia do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Jedną z nominowanych osób został Elon Musk. Kandydaturę przedsiębiorcy poparł europarlamentarzysta, który dobitnie uzasadnił, że Muskowi należy się to wyróżnienie.
To nie jest dobra informacja dla kawoszy. Od kilku dni można obserwować nerwową sytuację na rynku kawy. Pod koniec stycznie ceny ziaren osiągnęły rekordową wysokość i prawdopodobnie będą wciąż rosły. Taki stan rzeczy jest wynikiem nałożenia się na siebie kilku czynników.
Donald Trump stawia kolejny krok w kierunku restrykcyjnej polityki granicznej. Prezydent USA podpisał ustawę Laken Riley Act, która już na wstępie budzi skrajne emocje. Najwięcej kontrowersji rodzi jednak sposób egzekwowania nowego prawa oraz skala planowanych działań. W centrum uwagi znów pojawia się bowiem obóz Guantanamo Bay.
Nie pomogły zachęty finansowe, więc w ruch pójdą podatki. Donald Trump zapowiedział zmianę w podejściu rządu federalnego do korporacji produkujących procesory, którą odczuje każdy z nas. Jeśli ktoś planuje zakup elektroniki, warto się pośpieszyć, bo już wkrótce może się ona okazać znacznie droższa.
Donald Trump swoimi decyzjami o zawieszeniu polityki klimatycznej Joe Bidena wywołał poruszenie na światowych rynkach. Tymczasem na amerykański odwrót od Inflation Reduction Act (IRA) reaguje administracja Polski; nasz sekretarz stanu przyjął wyjątkowo optymistyczną postawę, a jego słowa już niosą się po Nowym Kontynencie.
Zaledwie kilka godzin potrwał kryzys między Stanami Zjednoczonymi a Kolumbią. Wobec odmowy przyjęcia przez Kolumbię transportu nielegalnych migrantów z USA, Trump zareagował bardzo ostro. „Nakazałem mojej administracji natychmiastowe wprowadzenie następujących pilnych i zdecydowanych działań odwetowych” – ogłosił Trump. Na efekty jego gróźb nie trzeba było długo czekać.
Donald Trump podczas sobotniego wiecu w Las Vegas przedstawił w sobotę swoją wizję przyszłości Strefy Gazy, która wywołała natychmiastową falę kontrowersji. Prezydent USA zaproponował bowiem „posprzątanie” zapalnego regionu. Na czym dokładnie miałoby to polegać?
Donald Trump sugeruje, że obniżenie cen ropy zakończy wojnę w Ukrainie. Na te słowa zareagował prezydent Rosji. Władimir Putin wymownie skomentował, jest jednak gotowy na rozmowy. W sprawie jednego tematu ma jednak zastrzeżenia.
Władimir Putin odniósł się do apeli Donalda Trumpa. Prezydent USA chce rozmawiać z nim o możliwych scenariuszach zakończenia zainicjowanej przez Rosję wojny. “Jestem gotowy” - przyznał Putin.
Donald Trump przedstawił swój nowy pomysł na zakończenie wojny w Ukrainie. Podczas zdalnego wystąpienia w Davos, prezydent USA powiedział, że konflikt można rozwiązać w sposób natychmiastowy. Najbardziej mogą jednak zaskakiwać ci, którzy mieliby to „załatwić”.
Nowa polityka handlowa Donalda Trumpa zwiastuje okres napięć w relacjach międzynarodowych. Stawki ceł, która proponuje nowa amerykańska administracja mogą odmienić obraz globalnego handlu, a dotychczasowych partnerów skłonić do rewizji swoich dotychczasowych strategii. Oto najważniejsze zmiany.
20 stycznia Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych, formalnie rozpoczynając swoją drugą kadencję. Podczas przemówienia inauguracyjnego w Waszyngtonie Trump podkreślił, że jego priorytetem będzie odnowa amerykańskiego potencjału w sferze gospodarczej, militarnej i społecznej. Przemówienie pełne obietnic i zdecydowanych deklaracji określało nowe kierunki polityki USA, z naciskiem na „stawianie Ameryki na pierwszym miejscu" oraz odzyskanie suwerenności i bezpieczeństwa narodowego. Niektóre deklaracje mogą jednak budzić uzasadniony niepokój na arenie międzynarodowej.
Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Cały świat z zapartym tchem czekał na to, co powie nowy-stary prezydent wiedząc, że 20 stycznia 2025 roku może bezpowrotnie zmienić jego oblicze. Trump wiedział, że nie może zawieźć oczekiwań i wygłosił mowę, która jeszcze długo będzie odbijać się głośnym echem w gabinetach światowych przywódców. Było o wojsku wysłanym na granicę z Meksykiem, odebraniu Kanału Panamskiego, cłach, podboju Marsa oraz… płciach. Poniżej prezentujemy pełną treść inauguracyjnej przemowy Donalda Trumpa.
W programie Rozmowy BiznesInfo redaktor naczelny Dariusz Dziduch rozmawia z Michałem Stajniakiem, zastępcą dyrektora działu analiz XTB, o rynkach finansowych, o giełdzie i o gospodarce. Czy hossa na amerykańskim rynku przedłuży się na 2025 rok? Czego można się spodziewać po rozpoczęciu prezydentury Donalda Trumpa? Jaka będzie polityka banku centralnego Stanów Zjednoczonych? Czy jeden telefon kandydata republikanów zakończy wojnę na Ukrainie?
Doradca Donalda Trumpa zapowiada, że działania nowej administracji USA będą skoncentrowane na wypracowaniu uczciwego i sprawiedliwego rozwiązania, które zapewni zarówno bezpieczeństwo Ukrainie, jak i stabilność w regionie. Jednym z kluczowych celów ma być jak najszybsze zakończenie wojny. Wskazano termin.
Donald Trump spowodował mocne wahania na europejskim rynku. Wystarczyła jedna wypowiedź, by notowania jednego z istotnych sektorów spadły. Prezydent USA nazwał te urządzenia śmieciami.
Ci, którzy uważali, że Facebook przez nieskuteczną moderację stał się wysypiskiem niskiej jakości treści i wylęgarnią cyberprzestępczości, powinni zapiąć pasy. Mark Zuckerberg opublikował film, w którym zapowiada gruntowne zmiany i "powrót do korzeni, jeśli chodzi o wolność słowa". Co to oznacza w praktyce i jaką rolę odegrał w decyzji Donald Trump?
Amerykanie szykują szereg wizyt, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla dalszych losów wojny za naszą wschodnią granicą. Według nieoficjalnych informacji jednym z przystanków pełnomocnika Donalda Trumpa w Europie ma być Polska.
Docelowy nowy prezydent USA wywiera coraz silniejsze naciski na sojuszników z NATO. Według informacji opublikowanych przez „Financial Times” Trump chce wymóc na członkach sojuszu kolejne zwiększenie wydatków na obronność. Co ciekawe, proponowany przez niego próg jest tak wysoki, że obecnie nie spełnia go nikt. Ani USA, ani Polska.
Premier Donald Tusk udał się we wtorek 17 grudnia do Ukrainy. Jednym z punktów wizyty była wspólna konferencja prasowa z Wołodymyrem Zełenskim. W odpowiedzi na jedno z pytań dziennikarzy premier RP przedstawił swoje stanowisko ws. jednej z propozycji prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.
Podczas niedzielnego wywiadu dla stacji NBC szykujący się do objęcia prezydentury Donald Trump wypowiedział słowa, które głośnym echem powinny wybrzmieć w brukselskich salonach, ale też europejskich stolicach. Dotychczasowy system bezpieczeństwa się skończył, a nowy będzie funkcjonował na innych zasadach. Jakich? Trump postawił sprawę jasno.
Donald Trump wygrywa wybory, a giełdy – również nasz warszawski parkiet – reagują euforią. Bitcoin zmierza do 100 tys. dolarów, bijąc kolejne rekordy. Szokująca jest także kwota, jaką Polacy wydali na loterie i gry losowe. Totalizator Sportowy robi świetny biznes na marzeniach o bogactwie. Ile wydali? Co w sprawie inflacji i stóp procentowych mówi prezes NBP? I na co wskazują najnowsze dane dotyczące mediany wynagrodzeń?
Kto zapłaci za odwrót od amerykańskiego interwencjonizmu? Formująca się administracja Donalda Trumpa ma rozpatrywać dwa scenariusze zakończenia rosyjskiej wojny. Oba zakładają zmniejszenie obecności na kontynencie. Jeden z nich zrzuca odpowiedzialność za pilnowanie rosyjsko-ukraińskiego pogranicza, w ramach zdemilitaryzowanej strefy, na Polaków, Brytyjczyków i Niemców. Premier Donald Tusk wyjawia w sobotę: właśnie o tym rozmawiałem w Budapeszcie z premierem Wielkiej Brytanii czy prezydentem Francji i przyjaciółmi ze Skandynawii.
W Budapeszcie od czwartku 7 listopada trwa nieformalny szczyt podmiotu uformowanego po wybuchu rosyjskiej wojny - Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Premier Polski Donald Tusk wziął udział, obok sesji plenarnej, w spotkaniu liderów grupy koordynacyjnej ds. Mołdawii i spotkaniach bilateralnych z premierem Wielkiej Brytanii i prezydentem Francji. Wokół dwudniowego szczytu narosło wiele kontekstów i, jednostkowo, kontrowersji.
Amerykański dziennik „The Wall Street Journal” opublikował plan Donalda Trumpa na zakończenie wojny w Ukrainie. Koncepcje są dwie i żadna nie wygląda korzystnie dla kraju, który wciąż broni się przed rosyjską agresją. Obie nie wzbudzają też entuzjazmu, gdy przygląda im się z perspektywy polskiej. Tymczasem jedno nie ulega wątpliwości – nowo wybrany prezydent USA złamał już pierwszą z przedwyborczych obietnic.
Amerykańskie stacje CNN oraz Fox News ogłosiły zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. 78-latek zdobył 276 głosów elektorskich i jako drugi w historii zasiądzie w Białym Domu na drugą kadencję nienastępującą tuż po pierwszej. Najprawdopodobniej będzie też pierwszym prezydentem USA skazanym w sprawie karnej.
Można już stwierdzić, że Donald Trump ponownie zasiądzie w Białym Domu. Mimo, że oficjalne wyniki trzeba jeszcze zaczekać, rynki nie wykazują się cierpliwością. Widać już zmiany dolarowych cen ropy. Wszyscy, którzy spodziewają się, że będzie to oznaczać tańsze tankowanie, niech wstrzymają entuzjazm. Wybory w USA odbiły się bowiem również na złotówce.