Telefon komórkowy w szkole
Pixabay/Pexels
Autor Maria Glinka - 18 Maja 2020

Zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach. Jakie masz zdanie?

Telefon komórkowy powinien być zabroniony w szkołach? Jeszcze przed nadejściem koronawirusa Ministerstwo Cyfryzacji rozważało wprowadzenie nowego zakazu, nad którym dyskusja w dobie pandemii może nabrać nowego znaczenia.

Telefon komórkowy rozprasza czy uczy?

Zakaz używania telefonów komórkowych to temat, nad którymi władza debatowała niejednokrotnie. Na terenie Polski są szkoły, który taki zapis uwzględniły w swoich regulaminach. Jak wygląda to w praktyce? Niektóre dzieci mają obowiązek zostawiania telefonów komórkowych w szafkach, inne muszą oddawać je do sekretariatu. Część placówek zdecydowała się na umieszczenie specjalnych kartonów tuż przy drzwiach do klasy, do których wkładane są urządzenia. Uczeń może skorzystać z telefonu komórkowego jedynie w nagłej i pilnej sytuacji pod warunkiem, że nauczyciel zostanie o niej poinformowany – podaje gazetalubuska.pl.

Do fryzjera weź lepiej więcej pieniędzy niż zwykle. Za nawet najprostsze strzyżenie dodatkowo zapłaciszDo fryzjera weź lepiej więcej pieniędzy niż zwykle. Za nawet najprostsze strzyżenie dodatkowo zapłaciszCzytaj dalej

Przeciwnicy zakazu twierdzą, że komórki mogą być przydatne w trakcie lekcji. Co więcej, odpowiednio używane mogą stanowić także element wychowania – dzięki telefonom komórkowym dzieci uczą się jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Zwolennicy koncepcji nieużywania komórek w szkołach stoją na stanowisku, że uczniowie zdecydowanie za często sięgają po telefony. Wielu nauczycieli twierdzi, że korzystanie z urządzeń rozprasza uwagę dzieci i odbiera okazję do nawiązywania bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami.

Czy zakaz korzystania z telefonów komórkowych powinien objąć też nauczycieli?

Z badania przeprowadzonego dla Dziennika Gazety Prawnej wynika, że 59 proc. nauczycieli uważa, że zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach powinien dotyczyć jedynie uczniów, a niespełna 17 proc. twierdzi, że ta kwestia powinna objąć całą placówkę, łącznie z gronem pedagogicznym.

W Polsce brakuje jasnego stanowiska władzy na temat zakazu używania telefonów komórkowych, w przeciwieństwie do np. Francji, która wprowadziła ten zapis w 2017 r. Czy wraz z pandemią nadszedł czas, aby powrócić do debaty i wdrożyć ten zakaz również w Polsce?

Rząd na ostatnią chwilę zmienił rozporządzenie. Chodzi o maseczki w restauracjachRząd na ostatnią chwilę zmienił rozporządzenie. Chodzi o maseczki w restauracjachCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News