BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rząd zorganizował targi pracy w Londynie, co zaoferował Polakom na emigracji?

13 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Na targach pracy w Londynie obecna była minister Jadwiga Emilewicz. Opowiadała rodakom o rozwoju gospodarczym Polski i jak dużo obecnie polski rynek oferuje możliwości.

Targi Pracy odbyły się w londyńskim Queen Elizabeth II Centre, a grupą docelową byli Polacy mieszkający na Wyspach Brytyjskich. Organizatorzy tego przedsięwzięcia, to Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - podał portal money.pl.

Czym kuszono emigrantów?

Polska to kraj z nowymi możliwościami. Już nie jest miejsce, które opuszcza się w celu poszukiwania lepszego życia. Silna gospodarka, pro-przedsiębiorcze działania, niskie bezrobocie, szybki wzrost pensji i wsparcie państwa dla rodzin - to nasze atuty - tak do odwiedzających Queen Elizabeth II Centre Polaków mówiła minister Emilewicz do Polaków, co cytuje money.pl.

Mamy 30 wystawców reprezentujących branże: chemiczne, informatyczne, farmaceutyczne, ubezpieczeniowe, sektor bankowy - zatem ci pracodawcy, którzy dzisiaj oferują najlepsze, najwyżej płatne miejsca pracy - to z wystąpienia minister spisała Polska Agencja Prasowa.

Emilewicz zauważyła, że wtedy gry ruszyła pierwsza fala emigrantów zarobkowych z Polski na Wyspy, czyli w 2004 r., to bezrobocie było na poziomie 20%, teraz za to ledwo przekracza 5,5%. Minister podkreślała, że bardzo optymistyczny jest fakt, że tak wielu młodych Polaków bierze udział w zorganizowanych przez rząd targach. Minister Przedsiębiorczości stawiała też fakt bezpieczeństwa na terenie Polski w opozycji do multikulturowości Londynu.

Co na to sami Brytyjczycy?

Chartered Institute of Personnel and Development, z którym rozmawiał PAP, o czym wspomina Bankier.pl  zauważył, że biorąc pod uwagę to, jak dobrze radzi sobie (polska) gospodarka i rynek pracy, to z pewnością istnieją silne argumenty za powrotami do Polski, niemniej zauważył także, że wciąż dużą barierą przed powrotami do kraju jest przepaść pomiędzy wynagrodzeniami i to niemal na wszystkich szczeblach zawodowych i we wszystkich profesjach.

Wbrew prognozom planowany na ten rok brexit, czyli opuszczenie struktur Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię nie wywołuje masowych powrotów polonii do kraju. Wielu Polaków z racji tego, że mieszka i pracuje na Wyspach już ponad 10 lat, jest pełnoprawnymi beneficjentami systemu emerytalnego tego kraju, do tego wychowało tam dzieci, które na tyle mocno utożsamiają się już z Wielką Brytanią, że ich rodzice zniechęceni są do powrotu.

Brytyjski urząd statystyczny policzył także, że w Zjednoczonym Królestwie żyje około miliona Polaków, przez co jesteśmy najliczniejszą grupa etniczną na Wyspach. W samej stolicy Imperium Brytyjskiego, czyli Londynie żyje ponad 180 tys. naszych rodaków.

Kasper Starużyk

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
Wieszanie billboardu

Praca

Billboard wymierzony w PLL LOT blokowany przez firmy reklamowe

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Praca

Zmieniają się limity dla dorabiających emerytów. ZUS podał nowe kwoty

Czytaj więcej >
prezenty dla koleżanki z pracy

Praca

Urodziny koleżanki z pracy? Zobacz wyjątkowe inspiracje prezentowe!

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z List z ZUSu.

Praca

ZUS prosi o dopilnowanie ubezpieczenia. Inaczej zostaniemy z niczym

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

Czytaj więcej >