BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rząd zorganizował targi pracy w Londynie, co zaoferował Polakom na emigracji?

13 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Na targach pracy w Londynie obecna była minister Jadwiga Emilewicz. Opowiadała rodakom o rozwoju gospodarczym Polski i jak dużo obecnie polski rynek oferuje możliwości.

Targi Pracy odbyły się w londyńskim Queen Elizabeth II Centre, a grupą docelową byli Polacy mieszkający na Wyspach Brytyjskich. Organizatorzy tego przedsięwzięcia, to Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - podał portal money.pl.

Czym kuszono emigrantów?

Polska to kraj z nowymi możliwościami. Już nie jest miejsce, które opuszcza się w celu poszukiwania lepszego życia. Silna gospodarka, pro-przedsiębiorcze działania, niskie bezrobocie, szybki wzrost pensji i wsparcie państwa dla rodzin - to nasze atuty - tak do odwiedzających Queen Elizabeth II Centre Polaków mówiła minister Emilewicz do Polaków, co cytuje money.pl.

Mamy 30 wystawców reprezentujących branże: chemiczne, informatyczne, farmaceutyczne, ubezpieczeniowe, sektor bankowy - zatem ci pracodawcy, którzy dzisiaj oferują najlepsze, najwyżej płatne miejsca pracy - to z wystąpienia minister spisała Polska Agencja Prasowa.

Emilewicz zauważyła, że wtedy gry ruszyła pierwsza fala emigrantów zarobkowych z Polski na Wyspy, czyli w 2004 r., to bezrobocie było na poziomie 20%, teraz za to ledwo przekracza 5,5%. Minister podkreślała, że bardzo optymistyczny jest fakt, że tak wielu młodych Polaków bierze udział w zorganizowanych przez rząd targach. Minister Przedsiębiorczości stawiała też fakt bezpieczeństwa na terenie Polski w opozycji do multikulturowości Londynu.

Co na to sami Brytyjczycy?

Chartered Institute of Personnel and Development, z którym rozmawiał PAP, o czym wspomina Bankier.pl  zauważył, że biorąc pod uwagę to, jak dobrze radzi sobie (polska) gospodarka i rynek pracy, to z pewnością istnieją silne argumenty za powrotami do Polski, niemniej zauważył także, że wciąż dużą barierą przed powrotami do kraju jest przepaść pomiędzy wynagrodzeniami i to niemal na wszystkich szczeblach zawodowych i we wszystkich profesjach.

Wbrew prognozom planowany na ten rok brexit, czyli opuszczenie struktur Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię nie wywołuje masowych powrotów polonii do kraju. Wielu Polaków z racji tego, że mieszka i pracuje na Wyspach już ponad 10 lat, jest pełnoprawnymi beneficjentami systemu emerytalnego tego kraju, do tego wychowało tam dzieci, które na tyle mocno utożsamiają się już z Wielką Brytanią, że ich rodzice zniechęceni są do powrotu.

Brytyjski urząd statystyczny policzył także, że w Zjednoczonym Królestwie żyje około miliona Polaków, przez co jesteśmy najliczniejszą grupa etniczną na Wyspach. W samej stolicy Imperium Brytyjskiego, czyli Londynie żyje ponad 180 tys. naszych rodaków.

Kasper Starużyk

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >