BiznesINFO.pl
Biznesinfo

Biznesinfo

Tarcza branżowa rusza 26 kwietnia. 17 kolejnych branż będzie mogło wystąpić po pieniądze

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Tarcza branżowa wesprze finanse kolejnych przedsiębiorców. Od 26 kwietnia o pomoc będą mogli ubiegać się ci przedsiębiorcy, których działalność wpisuje się w jeden z 17 nowych kodów PKD. Według szacunków ze wsparcia będzie mogło skorzystać ok. 420 tys. firm.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Do kogo będzie skierowana nowa tarcza branżowa

 • Jakie wsparcie zaproponuje rząd

 • Ile pieniędzy na to przeznaczy

Tarcza branżowa dla najbardziej poszkodowanych

Tarcza branżowa została przedłużona i poszerzona. Dotychczas rząd przekazał na ręce przedsiębiorców ok. 50 mld zł. Portal money.pl podaje, że pomoc za marzec będzie opiewała na kwotę 3 mld zł, a za kwiecień - 7 mld zł. Według oficjalnych szacunków tarcza branżowa wesprze 420 tys. firm, które zatrudniają ok. 1,4 mln osób.

Dzięki rozszerzeniu tarczy branżowej o pomoc będą mogli się ubiegać przedsiębiorcy, których działalność nie była uwzględniona w dotychczasowym koszyku kodów PKD. To ukłon w stronę firm, których działalność została ograniczona w ostatnim czasie.

Tarcza branżowa będzie oferowała wsparcie dla 63 kodów PKD, w tym 17 nowych. Radio Zet donosi, że na pomoc będą mogły liczyć firmy, których działalność koncentruje się na sprzedaży detalicznej:

 • komputerów (47.41.Z),

 • sprzętu telekomunikacyjnego (47.42.Z),

 • urządzeń audiowizualnych (47.43.Z),

 • wyrobów tekstylnych (47.51.Z),

 • wyrobów metalowych, farb i szkła (47.52.Z),

 • dywanów, chodników i innych pokryć podłogowych (47.53.Z),

 • elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (47.54.Z),

 • mebli, sprzętu oświetleniowego (47.59.Z),

 • sprzętu sportowego (47.64.Z),

 • gier i zabawek (47.65.Z),

 • kosmetyków i artykułów toaletowych (47.75.Z),

 • zegarków oraz biżuterii (47.77.Z).

Tarcza branżowa jest skierowana także do podmiotów, które oferują wypożyczanie i dzierżawę pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego (77.29.Z), maszyn, urządzeń i innych niesklasyfikowanych wyżej dóbr materialnych (77.39.Z). W katalogu nowych kodów ujęto również transport lotniczy pasażerski (51.10.Z).

Pomoc finansowa popłynie także do fryzjerstwa i pozostałych usług kosmetycznych (96.02.Z). Inne działalności usługowe, wyżej niewskazane (96.09.Z) również mogą ubiegać się o wsparcie.

Jaka pomoc z tarczy branżowej?

Tarcza branżowa umożliwia zwolnienie ze składek ZUS i wypłatę świadczenia postojowego. Wśród instrumentów pomocowych znajdują się także dotacje do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorstw na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności oraz dopłata 2 tys. zł do pensji pracowników. Jeden przedsiębiorca może zatem zyskać do 7 tys. zł.

Zwolnienie ze składek to rozwiązanie, po które firmy sięgają najczęściej. Jednak aktualnie obowiązujące zasady mają słodko-gorzki smak. Mimo zwolnienia przedsiębiorcy muszą opłacić składki za marzec i kwiecień, a dopiero później otrzymają zwrot pieniędzy z ZUS. To niezbyt korzystny mechanizm dla firm, które już utraciły płynność finansową, ponieważ nie mogą przyjmować klientów.

Co zrobić, aby załapać się na wsparcie z tarczy branżowej? Poza kryterium kodu PKD należy także udowodnić spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Punktem odniesienia ma być jeden, dwa bądź trzy miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o pomoc z tarczy branżowej w stosunku do przychodu z miesiąca wcześniejszego lub analogicznego okresu w roku poprzednim. Można brać pod uwagę także luty 2020 r. lub wrzesień 2020 r.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przekazało, że tarcza branżowa rusza 26 kwietnia 2021 r., ale tylko w zakresie przepisów dotyczących dotacji i wynagrodzeń. Regulacje dotyczące postojowego i zwolnienia ze składek ZUS będą w mocy od 4 maja 2021 r.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

Tarcza antykryzysowapieniądzeZUS

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >