BiznesINFO.pl
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 15.05.2021. Polski Nowy Lad - politycy PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia przedstawiaja program na najblizsze lata.

East News, Piotr Molecki

Tarcia w rządzie po ogłoszeniu Polskiego Ładu. Wiele rzeczy do dodatkowego przemyślenia

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Nie tylko unijny Fundusz Odbudowy, ale również Polski Ład powoduje tarcia w obozie Zjednoczonej Prawicy. Tym razem to nie Zbigniew Ziobro, a Jarosław Gowin chce negocjować postanowienia Nowego Ładu. Wszystko przez składkę zdrowotną.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie pojawiły się tarcia w rządzie w związku z Polskim Ładem

  • O co chce zabiegać Jarosław Gowin

  • Czemu sprawa składki zdrowotnej budzi kontrowersje

Polski Ład rodzi tarcia

Polski Ład ledwo został ogłoszony, a już będzie zmieniany. Eksperci zaczęli licytować się na temat tego, co przyniesie reforma składek zdrowotnych i lifting podatków, a rząd już chce renegocjować postanowienia.

Przypomnijmy, że Polski Ład zakłada podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych oraz zwiększenie II progu podatkowego do 120 tys. złotych. Wszystko to ma odbyć się kosztem składki zdrowotnej, która ma być odprowadzana liniowo, a nie ryczałtowo. Nie będzie możliwości odliczenia jej od podatku.

Postanowienia dotyczące składki zdrowotnej mają swoje odzwierciedlenie w punkcie dotyczącym zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia w Polsce. Jarosław Gowin w rozmowie z Business Insider mówił, że Polacy w zamian dostaną szereg innych rozwiązań fiskalnych. Okazuje się, że już zdążył zmienić zdanie.

Polski Ład do poprawy?

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii obiecał, że w przeciągu najbliższych dni pojawią się takie rozwiązania, które ograniczą wzrost podatków dla osób prowadzących działalność gospodarczą - informuje money.pl.

Słowa ministra wywołały lawinę krytyki - opozycja wypomina mu wywiad sprzed 1,5 roku, którego udzielił dziennikowi "Rzeczpospolita". Zapewniał wówczas, że przedsiębiorcy nie muszą martwić się o wzrost składek. W rozmowie z money.pl wyjaśnił, że chodziło o składki na ubezpieczenia społeczne.

Jarosław Gowin tłumaczy, że na stole leży tzw. czynnik korygujący. Podkreśla, że wspólnie z resortem finansów postara się wypracować najkorzystniejsze rozwiązania tak, aby nikt na nich nie stracił. Dodał, że sytuacja związana ze składką zdrowotną w Polsce była absurdalna, bo każdy płacił taką samą kwotę niezależnie od dochodu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >