BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tak ma głosować katolik. Episkopat przygotował wytyczne
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 21.09.2023 20:25

Tak ma głosować katolik. Episkopat przygotował wytyczne

urna, wybory, ksiądz
Jakub Kaminski/East News

Wybory parlamentarne odbędą się już 15 października i to właśnie wtedy Polacy zdecydują o tym, która partia będzie rządziła przez następne 4 lata. Choć zostało niewiele czasu, są osoby, które nadal nie wiedzą na kogo oddać swój głos. Z pomocą przychodzi Rada do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, która opublikowała “Vademecum wyborcze katolika”.

Vademecum wyborcze katolika

W kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych, chcąc pomóc wyborcom w podjęciu właściwej decyzji, Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski opublikowała „vademecum wyborcze katolika”. Episkopat radzi jak powinien postępować katolik przy urnie wyborczej.

Skandal na plebanii. Księża imprezowali z męską prostytutką, interweniowały służby.

ZUS czeka na dokumenty. Masz czas do końca miesiąca, później możesz stracić świadczenie

Jakie to są zasady?

W vademecum podkreślono, że "udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika". - Jest to bowiem dowód podstawowego zaangażowania się ‘na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego’ - dodano. Wśród kwestii, które zdaniem episkopatu, wyborcy powinni uwzględnić podczas podejmowania decyzji wskazano m.in: prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci; prawa rodziny opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci; prymat rodziców w wychowaniu dzieci; wolność religijną; sprzeciwianie się budowaniu świata "tak, jakby Boga nie było”.

Dodatek pielęgnacyjny w 2023 r. Wyjaśniamy, ile wynosi i komu przysługuje.

"Sprzeciw katolika"

Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski stwierdziła również, że w sytuacji, gdy społeczeństwo już dokonało demokratycznego wyboru i jest on sprzeczny z preferencjami głosującego, należy uszanować jego wynik. - W sytuacji, gdyby sprawujący władzę ustanawiali niesprawiedliwe prawa lub podejmowali działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te nie obowiązują w sumieniu - dodano. - Sprzeciw katolika względem tak stanowionego prawa wynika jedynie z posłuszeństwa Bogu, a nie z racji politycznych - postanowiła Rada ds. Społecznych KEP.