szwecja-pixnio-cc0
pixnio.com
Autor Stanisław Węgrowski - 31 Marca 2020

Szwecja ma genialny plan na walkę z epidemią. Ich życie jest najbardziej zbliżone do normy

Szwecja nie wprowadziła radykalnych zakazów tak jak inne kraje w Europie. Dlaczego? Obywatele tego kraju mają zaufania do rządu i słuchają zaleceń. I to może być odpowiedź na pytanie, dlaczego epidemia nie narasta tam jak w innych krajach.

Szwecja bez drakońskich zakazów

Podczas gdy inne kraje wprowadzają kolejne restrykcje dla obywateli, Szwecja idzie trochę inną drogą. Władze Szwecji uważają, że epidemię koronawirusa może zatrzymać nie zakaz i wysokie kary, ale odpowiedzialne podejście obywateli. Zamiast obostrzeń stawia się tam przekazywanie praktycznych zaleceń i wskazówek.

- My, dorośli, tacy właśnie powinniśmy być: dorośli. Nie szerzmy paniki i zamieszania (...) W tym kryzysie nikt nie pozostanie sam, ale na każdym spoczywa ogromna odpowiedzialność - powiedział premier Szwecji Stefan Löfven, cytowany przez TVN24.

To już pewne. Wojsko wyjdzie na polskie ulice, ciebie też może zatrzymaćTo już pewne. Wojsko wyjdzie na polskie ulice, ciebie też może zatrzymaćCzytaj dalej

Szwecja ma zaufanie do własnego rządu

Wygląda na to, że premier Szwecji ma dar przekonywania. Jak wynika z sondażu przytaczanego przez TVN24, zdecydowana większość Szwedów ma zaufanie do rządu i zamierza przestrzegać zaleceń.

Pomimo, że Szwecja nie ograniczyła możliwości przemieszczania się, to na ulicach i tak jest mniej ludzi niż zazwyczaj. Jak podaje serwis, w ostatnim tygodniu obłożenie komunikacji miejskiej w Sztokholmie zmniejszyło się o 50 procent. Co ciekawe, w Szwecji dalej otwarte są restauracje i bary. Obowiązuje natomiast ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.

5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Szwecja jest zdania, że dla zdrowia obywateli nie można ograniczać ich możliwości wychodzenia i spędzania czasu na zewnątrz. - Musimy znaleźć optymalne rozwiązanie między minimalizowaniem zagrożenia, wynikającego z rozprzestrzeniania się wirusa, a ekonomicznymi skutkami tego kryzysu - wyjaśnia Andreas Hatzigeorgiou, szef Sztokholmskiej Izby Handlowej, cytowany przez TVN24.

Czy Szwecja będzie musiała zmienić swoje podejście?

Czas pokaże, która droga była właściwa. Warto przypomnieć, że jeszcze kilka tygodni podobną strategię miała Wielka Brytania, ale szybko musiała ją zmodyfikować. Różnica jest taka, że tam liczono na to, że społeczeństwo się uodporni na wirusa. Natomiast strategia Szwecji opiera się na zaufaniu do obywateli. A nie ma wątpliwości, że odpowiedzialność za przyszłość i bezpieczeństwo ciąży teraz na każdym z nas.

Do tej pory w Szwecji odnotowano około 3,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło ponad 100 osób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy
  2. Napięta sytuacja w Szpitalu Bródnowskim. 72 osoby zakażone koronawirusem, coraz mniej personelu medycznego
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Z ostatniej chwili: Lekarz, który miał bliski kontakt z prezydentem Rosji ma koronawirusa
Szumowski ujawnia możliwości służby zdrowia. Przekroczenie wskazanej liczby załamie systemSzumowski ujawnia możliwości służby zdrowia. Przekroczenie wskazanej liczby załamie systemCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News