BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Drastycznie rośnie liczba skarg na szkoły. Rodzice mają kilka głównych zarzutów

16 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Szkoła w Polsce nie spełnia oczekiwań rodziców. Sposoby wystawiania ocen, brak bezpiecznych i higienicznych warunków do nauki, nieumiejętność radzenia sobie z konfliktami - rodzice składają coraz więcej skarg na szkoły - informuje “Dziennik Gazeta P

Szkoła pod ostrzałem

Rośnie liczba skarg rodziców na szkoły. Z danych przytaczanych przez "DGP" obejmujących 10 województw wynika, że w tym roku złożono ich ponad 800. W poprzednich latach było ich ok. 700. “Reforma edukacji, której efektem była likwidacja gimnazjów, wydłużenie podstawówek o dwie klasy, egzaminy do liceum w nowym trybie czy wreszcie strajk nauczycieli - to wszystko nie pozostało bez wpływu na atmosferę w szkołach” - czytamy.

Na co narzekają rodzice? W rozmowie z “DGP” Daniel Wróbel z Kuratorium w Szczecinie opisał roszczenia rodziców w ten sposób: “na początku roku napływają narzekania na organizację pracy, na końcu na sposób wystawiania ocen, klasyfikowanie i promowanie uczniów, a przez cały rok na przemoc rówieśniczą i niekompetencję nauczycieli, czyli złą realizację podstawy programowej” - pisze “DGP”.

Podważają kompetencje nauczycieli

Jednym z kluczowych problemów, jest bezradność wobec konfliktów. Rodzice mają pretensje o to, że szkoła nie potrafi zadbać o relacje między uczniami. Ale zdażają się też nietypowe skargi, np. na skracanie lekcji przez nauczycieli.

Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty powiedział gazecie, że choć wiele skarg jest uzasadnionych, to w wielu przypadkach wychodzi nadopiekuńczość rodziców, którzy nie dość, że donoszą na nauczycieli, to jeszcze próbują ingerować w to, jak pedagodzy powinni prowadzić zajęcia.

- Nie można pominąć faktu, że dyrektorzy również coraz częściej dostrzegają, że kuratoria zamiast próbować rozwiązać sprawę konstruktywnie, od razu przychodzą z kontrolą. Często dopiero wówczas dyrektor dowiaduje się o problemie - powiedział “DGP” Pleśniar.

Gazeta pisze, że w przyszłym roku liczba skarg może być jeszcze wyższa. “Od 1 września weszły w życie nowe przepisy, które stanowią, że dyrektor musi zawiadamiać o czynie nauczyciela naruszającym prawo i dobra dziecka. To wzbudziło liczne kontrowersje: część grona pedagogicznego uważa, że to zbyt restrykcyjne przepisy. Ale zdaniem psychologów ze względu na dzieci istnieje potrzeba zwiększenia kontroli w zakresie tego, co dzieje się w placówce” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >