Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Szefostwo NFZ otrzymało spore nagrody. Najwyższa opiewa na ponad 47 tys. zł
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 29.03.2023 10:26

Szefostwo NFZ otrzymało spore nagrody. Najwyższa opiewa na ponad 47 tys. zł

Narodowy Fundusz Zdrowia
BiznesInfo

Sytuacja w publicznej służbie zdrowia nie napawa optymizmem, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę, że pacjenci nadal czekają miesiącami na wizyty u specjalistów. „Fakt” informuje, że właśnie w tym trudnym czasie kierownictwo Narodowego Funduszu Zdrowia dostało sowite nagrody. 

Nagrody w NFZ

„Fakt”, powołując się na oficjalne dokumenty NFZ, informuje, że w ubiegłym roku kierownictwo funduszu otrzymało spore nagrody. Wśród wybranych osób znalazł się prezes funduszu, Filip Nowak, który otrzymał 47 947,08 zł tytułem nagrody pieniężnej za 2021 r. Dziennik dodaje, że Nowak otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 33 tys. zł brutto. 

Minister zdrowia decyduje o przyznawaniu nagród

“Filip Nowak przez cały okres epidemii uczestniczył w sztabach kryzysowych organizowanych przy Ministrze Zdrowia. Pracował poza standardowymi godzinami pracy, często 7 dni w tygodniu po 12-14 godzin. Niejednokrotnie wymagana była od niego praca w nocy. Nie otrzymał za to żadnych dodatkowych pieniędzy w postaci nadgodzin ani też dni wolnych od pracy” - skomentował „Faktowi" Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia. Dodał, że ta kwota byłaby około 20 razy większa, gdyby liczyć nadgodziny prezesa funduszu, tak jak liczy się nadgodziny pracowników zgodnie z kodeksem pracy.

Osobą decyzyjną w zakresie przyznania nagrody szefowi NFZ, jest minister zdrowia. „Nagroda roczna może być przyznana jedynie uprawnionemu, który zajmował stanowisko albo pełnił funkcję przez cały rok obrotowy i w tym okresie nie naruszył obowiązków pracowniczych” - stanowią przepisy. 

Nagród było więcej

„Fakt” informuje, że nie tylko Filip Nowak otrzymał dodatkowe pieniądze. Prezes NFZ zdecydował o tym, że nagrody otrzymali również dyrektorzy oddziałów funduszu. Minister Zdrowia, w odpowiedzi na interpelację poselską, udzielił informacji, że w ubiegłym roku dyrektorzy oddziałów funduszu otrzymali nagrody w wysokości od 9 do 36 tys. zł.

Ponad 30 tys. zł, stanowiące łączną sumę dwóch nagród, trafiło do dyrektorów oddziałów w woj. warmińsko-mazurskim, dolnośląskim, pomorskim i zachodniopomorskim. Najniższa, bo opiewająca na 9 tys. zł nagroda została przyznana dyrektorowi opolskiego oddziału NFZ.