Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Sypią się kary za zaległy abonament RTV. Problem dotyczy tysięcy Polaków
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 17.05.2024 17:13

Sypią się kary za zaległy abonament RTV. Problem dotyczy tysięcy Polaków

telewizor
Fot. Pixabay/Alehandra13

Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla wszystkich osób posiadających radia i telewizory. Wielu Polaków unika tego obowiązku i nie płaci za swoje urządzenia. Okazuje się, że problem ten dotyczy tysięcy osób. Łączna wartość kar za niepłacenie abonamentu RTV jest milionowa.

Abonament RTV to kontrowersyjna opłata

Abonament RTV to opłata, którą powinni płacić wszyscy posiadacze odbiorników radiowych i telewizyjnych. Jest to obowiązek, który już od lat wzbudza kontrowersje wśród Polaków. Pojawiają się sugestie dotyczące zlikwidowania opłaty abonamentowej i zastąpienia jej innym rozwiązaniem.

Wielu Polaków nie dopełnia obowiązku związanego z abonamentem RTV, a sporo osób nawet nie rejestruje swoich urządzeń. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w 2022 roku przeprowadziła badanie, które wykazało, że abonament RTV uiszcza co trzecia osoba. 

ZUS wypłaci 1335 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie

Ile aktualnie wynosi abonament RTV?

Abonament RTV należy opłacić do 25. dnia każdego miesiąca. Jeżeli chodzi o aktualne stawki, to za samo radio należy zapłacić 8,70 zł miesięcznie, a w przypadku telewizora lub radia i telewizora, opłaca wynosi 27,30 zł miesięcznie. 

Jeśli nie zapłacimy na czas, skarbówka wyśle nam wezwanie do zapłaty. Wówczas mamy 7 dni na uregulowanie opłaty. Nie dopilnowanie tego terminu będzie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. 

Sypią się kary za zaległy abonament RTV

Warto pamiętać, że Poczta Polska prowadzi masowe kontrole dotyczące abonamentu RTV. Kontrolerzy sprawdzają, czy nasze odbiorniki są zarejestrowane i czy za nie płacimy. Jeżeli ktoś płacił abonament, ale w pewnym momencie przestał, to Poczta Polska może skierować tą sprawę do Urzędu Skarbowego. Wówczas fiskus sam ściągnie nieuregulowane należności.

Okazuje się, że od początku 2024 roku było już 5233 takich spraw, a łączna wartość ściągnięta przez skarbówkę wynosi 5,951 mln złotych. Warto wspomnieć, że kara za niepłacenie abonamentu RTV wynosi 30-krotność miesięcznej opłaty. Dodatkowo, należy zapłacić także za czas, w którym nie regulowaliśmy abonamentu.