Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Świetne wiadomości dla Polaków. Dwa tys. zł minimalnej emerytury i pięć tys. zł minimalnego wynagrodzenia
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 05.09.2023 17:33

Świetne wiadomości dla Polaków. Dwa tys. zł minimalnej emerytury i pięć tys. zł minimalnego wynagrodzenia

Pieniądze
BiznesInfo

Powołując się na prognozy przygotowane przez Ministerstwo Finansów, „Fakt” podaje, że w najbliższych latach możemy spodziewać się przeciętnej emerytury w wysokości dwóch tys. złotych, a minimalnego wynagrodzenia na poziomie pięciu tys. złotych. Kiedy dokładnie to nastąpi?

Zaskakujące prognozy, dobre wiadomości dla milionów Polaków

Zgodnie z tym co podaje tabloid, Ministerstwo Finansów przygotowało nową prognozę na potrzeby projektu budżetu państwa. Należy mieć na uwadze, że wybiegają one w przyszłość aż do końca następnej kadencji. Na jakie dokładnie podwyżki świadczeń i płacy mogą liczyć Polacy?

Zalogował się na konto bankowe i zdębiał. Bank obciążył go długiem na 2 mln zł

Minimalna emerytura, "trzynastka" i "czternastka"

„Fakt” podaje, że zgodnie z tym co przedstawiło Ministerstwo Finansów, w 2024 r. możemy spodziewać się waloryzacji świadczeń emerytalnych na poziomie 12,3 proc. W 2025 r. ma to być co najmniej 6,9 proc. Takie prognozy oznaczają, że pod koniec 2027 r. możemy spodziewać się minimalnej emerytury na poziomie około dwóch tys. złotych. Co istotne, tyle samo powinna wynieść w 2028 r. popularna 13-nastka i 14-nastka.

Płace też wzrosną

A co z minimalnym wynagrodzeniem? Trzeba pamiętać, że w najbliższych latach Polska zobowiązana jest wprowadzić unijną dyrektywę o europejskiej płacy minimalnej. „Fakt” podaje, że minimalna pensja w 2027 r. wyniesie nawet pięć tys. złotych. Jeszcze bardziej interesujące dane dotyczą wysokości przeciętnego wynagrodzenia - w przyszłym roku ma być wyższe o 12,3 proc., a w 2025 r. o 9,8 proc. „Efekt będzie taki, że w 2027 r. przeciętna płaca powinna wynieść 9322 zł"  - czytamy w tabloidzie.

Wysoka inflacja z nami zostanie

Planowany wzrost wynagrodzeń i emerytur powinien cieszyć, ale co z inflacją? Dziennik podaje, że na na osiągnięcie celu inflacyjnego 2,5 proc. poczekamy do 2027 r. "To oznacza kilka lat dokuczliwych podwyżek" informuje „Fakt”.