BiznesINFO.pl
12 tys. zł na dziecko bez progu dochodowego

Pxhere

Świadczenie 12 tys. na dziecko bez progów dochodowych. Rząd zdradził plany

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Ważna informacja dotycząca Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego znanego również pod nazwą “12 tys. zł na dziecko”. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zdradziła, że przy nowym świadczeniu nie będzie obowiązywał próg dochodowy. W odróżnieniu od 500 plus nowy dodatek nie będzie przysługiwał jednak wszystkim rodzicom dzieci do 18 roku życia.

 Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rząd planuje wprowadzenie 12 tys. zł na dziecko

  • Przy świadczeniu nie będzie obowiązywał próg dochodowy

  • Kto nie załapie się na dodatek

 

12 tys. zł na dziecko bez progu dochodowego

Zaprezentowany w połowie maja przez Zjednoczoną Prawicę tzw. Polski Ład zawierał szereg rozwiązań o których wcześniej spekulowały media jak np. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł czy emerytura bez podatku do 2500 zł. 

 Niespodzianką była natomiast zapowiedź wprowadzenia Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, znanego również pod nazwą “12 tys. zł na dziecko”. 

 - Wprowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy. To 12 tys. zł na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia - mówił podczas prezentacji Polskiego Ładu premier Mateusz Morawiecki. 

Zapowiedź nowego świadczenia jak już wspomniano była sporym zaskoczeniem, gdyż spodziewano się modyfikacji sztandarowego programu rządu PiS 500 plus.

Nowy dodatek będzie się jednak różnił od 500 plus, nie tylko kwotą, ale też tym, że zostanie przekazany jednorazowo i nie na wszystkie dzieci do 18 roku życia, a drugą i kolejną pociechę w wieku 1-3 lata. 

Elementem wspólnym “12 tys. zł na dziecko” z 500 plus będzie natomiast brak kryterium dochodowego dla uprawnionych do korzystania ze świadczenia. Zapowiedziała to minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Cytowana przez Polską Agencję Prasową szefowa resortu rodziny podkreśliła, że wypłata świadczenia od drugiego dziecko jest bardzo istotna ze względów demograficznych, chodzi bowiem o “wpływ na współczynnik dzietności, innymi słowy dążenie do osiągnięcia zastępowalności pokoleń".

Maląg podkreśliła również, że trwają jeszcze prace nad szczegółami projektu ustawy ws. 12 tys. zł na dziecko. Planowane jest, by weszła ona w życie na początku przyszłego roku. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >