Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Świadczenie 12 tys. na dziecko bez progów dochodowych. Rząd zdradził plany
Radosław Święcki
Radosław Święcki 24.05.2021 02:00

Świadczenie 12 tys. na dziecko bez progów dochodowych. Rząd zdradził plany

12 tys. zł na dziecko bez progu dochodowego
Pxhere

Ważna informacja dotycząca Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego znanego również pod nazwą “12 tys. zł na dziecko”. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zdradziła, że przy nowym świadczeniu nie będzie obowiązywał próg dochodowy. W odróżnieniu od 500 plus nowy dodatek nie będzie przysługiwał jednak wszystkim rodzicom dzieci do 18 roku życia.

 Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rząd planuje wprowadzenie 12 tys. zł na dziecko

  • Przy świadczeniu nie będzie obowiązywał próg dochodowy

  • Kto nie załapie się na dodatek

 

12 tys. zł na dziecko bez progu dochodowego

Zaprezentowany w połowie maja przez Zjednoczoną Prawicę tzw. Polski Ład zawierał szereg rozwiązań o których wcześniej spekulowały media jak np. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł czy emerytura bez podatku do 2500 zł. 

 Niespodzianką była natomiast zapowiedź wprowadzenia Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, znanego również pod nazwą “12 tys. zł na dziecko”. 

 - Wprowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy. To 12 tys. zł na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia - mówił podczas prezentacji Polskiego Ładu premier Mateusz Morawiecki. 

Zapowiedź nowego świadczenia jak już wspomniano była sporym zaskoczeniem, gdyż spodziewano się modyfikacji sztandarowego programu rządu PiS 500 plus.

Nowy dodatek będzie się jednak różnił od 500 plus, nie tylko kwotą, ale też tym, że zostanie przekazany jednorazowo i nie na wszystkie dzieci do 18 roku życia, a drugą i kolejną pociechę w wieku 1-3 lata. 

Elementem wspólnym “12 tys. zł na dziecko” z 500 plus będzie natomiast brak kryterium dochodowego dla uprawnionych do korzystania ze świadczenia. Zapowiedziała to minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Cytowana przez Polską Agencję Prasową szefowa resortu rodziny podkreśliła, że wypłata świadczenia od drugiego dziecko jest bardzo istotna ze względów demograficznych, chodzi bowiem o “wpływ na współczynnik dzietności, innymi słowy dążenie do osiągnięcia zastępowalności pokoleń".

Maląg podkreśliła również, że trwają jeszcze prace nad szczegółami projektu ustawy ws. 12 tys. zł na dziecko. Planowane jest, by weszła ona w życie na początku przyszłego roku. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]