Sprzedawca na wagę złota w czasie pandemii
Pixabay/geralt
Autor Maria Glinka - 18 Kwietnia 2020

Pracownicy jednego zawodu mogą teraz przebierać w ofertach. Pracodawcy prześcigają się o ich uwagę

Sprzedawca to zawód najbardziej pożądany w czasie pandemii. Według statystyk opracowanych przez portal pracuj.pl drugą branżą, która stale poszukuje nowych pracowników jest IT. Jakie profesje cieszą się obecnie najmniejszą popularnością?

Sprzedawca pilnie poszukiwany

Sprzedawca, który jest bezrobotny, a ma odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, może spać spokojnie nawet w czasie pandemii – z całą pewnością prędzej czy później uda mu się znaleźć pracę. Wszystko dlatego, że niemal co piąte ogłoszenie od 16 marca do 14 kwietnia 2020 r. dotyczyło właśnie sprzedawców (19 proc.).

Mimo że ten zawód jest obecnie najczęściej poszukiwany przez pracodawców to liczba ofert zmniejszyła się w porównaniu z 2019 r. – w zeszłym roku ogłoszenia z tej branży stanowiły 30 proc. wszystkich anonsów.

Lidl montuje specjalne urządzenia we wszystkich sklepach. Dobra wiadomość dla klientów w obecnym czasieLidl montuje specjalne urządzenia we wszystkich sklepach. Dobra wiadomość dla klientów w obecnym czasieCzytaj dalej

Specjaliści od IT i ekonomiści również na wagę złota

Niewiele mniej, bo 17 proc. wszystkich ofert pracy stanowiły afisze z branży nowych technologii (IT). Zapotrzebowanie na dodatkowe ręce do pracy widać także w finansach i ekonomii – te dwie dziedziny są odpowiedzialne za wystawienie 10 proc. wszystkich ogłoszeń w ostatnim czasie.

Na dalszych pozycjach uplasowały się: praca fizyczna (8 proc.), inżynieria (5 proc.), budownictwo (4 proc.) i produkcja (4 proc.). Najmniejszą liczbę ofert zaobserwowano w zakresie obsługi klienta (3 proc.) oraz HR (3 proc.).

„Specjalizacja obsługi klienta znajduje się obecnie w zamrożeniu” – czytamy w komunikacie portalu pracuj.pl. Skąd taki przestój? Na niewielką liczbę ofert w tej branży może mieć wpływ m.in. niepewność pracodawców co do końca obowiązywania obostrzeń, rekomendacje ograniczania kontaktów międzyludzkich oraz zawieszenie działalności wielu instytucji kultury, galerii handlowych czy punktów usługowych – podaje bankier.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. TVN po raz pierwszy tak mocno odpowiada na atak Wiadomości TVP. Dziś w Faktach wyemitowano zaskakujący materiał

Praca zdalna, a więc i rekrutacja zdalna

W związku z pandemią i obowiązującymi ograniczeniami aż 46 proc. procesów rekrutacyjnych, które umieszczono na portalu pracuj.pl miały adnotację, że odbywają się w formule zdalnej.

Procedura w dalszym ciągu jest kilkuetapowa. Po zaaplikowaniu na wybraną ofertę ma miejsce tzw. screening telefoniczny. Pozytywna ocena tego etapu wiąże się ze spotkaniem online przy użyciu np. wideokonferencji. Później rekruter zazwyczaj zleca wykonanie konkretnego zadania związanego z obowiązkami, które miałby wykonywać kandydat. Pomyślne przebrnięcie przez wszystkie etapy kończy się przedstawieniem oferty drogą telefoniczną bądź mailową.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Antonow An-225 opuszcza Polskę. Ostatnie chwile giganta w Warszawie, transmisja odlotu na żywo
  3. Rząd stopniowo będzie odmrażał gospodarkę. Wiemy, jakie restrykcje będą znoszone
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Drugi raz ogłaszają stan wyjątkowy. Koronawirus powrócił, druga fala, przykra wiadomość z zagranicy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News