BiznesINFO.pl

domena publiczna

Sprzedawała przez internet, straciła wszystkie pieniądze. Ten sposób oszuści wykorzystują coraz częściej

15 Maja 2023

Autor tekstu:

Paula Drechsler

Dolnośląska policja donosi o wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Za cel ponownie obrali sobie sprzedawców z internetowych platform sprzedażowych, takich jak OLX czy Vinted.

Chciała zarobić, a straciła wszystko

Sprzedaż przez internet od dawna cieszy się dużą popularnością. Wśród wystawionych przedmiotów są także rzeczy używane. Niektóre platformy specjalizują się w tym temacie, a sprzedawanie tam używanych elementów garderoby czy przyborów cieszy się niesłabnącą popularnością. Niestety, korzystają na tym również przestępcy. Regularnie do Policji napływają zgłoszenia o oszustwach internetowych związanych właśnie z wystawianiem przedmiotów na takich platformach. 

Dolnośląska policja informuje o kolejnej ofierze cyberprzestępców. Mieszkanka powiatu ząbkowickiego chciała sprzedać kilka używanych rzeczy za pośrednictwem jednego z portali. Wkrótce zgłosiła się do niej zainteresowana osoba. Jak informuje Policja na swojej stronie internetowej, metody oszusta nie były w tym przypadku ani nowe, ani niezwykłe. Złodziej namówił bowiem kobietę, aby dokończyć transakcję poza serwisem. Wysłał jej specjalny link, który przekierował ją do strony logowania fałszywej bankowości elektronicznej. Niczego niepomna kobieta wpisała swój numer klienta oraz hasło, dzięki czemu oszust je poznał i przechwycił. Z jej konta zniknęły wszystkie pieniądze, w tym przypadku było to ponad 3500 zł.

Powielana metoda oszustwa internetowego

To nie pierwszy taki przypadek. Niedawno niemal identyczną sytuację przeżyły dwie mieszkanki powiatu nowotarskiego. Aby otrzymać pieniądze od zainteresowanego kupnem na platformie Vinted, każda z nich nieopatrznie zgodziła się na to, by sfinalizować transakcję na zasadach przedstawionych przez oszusta. Obie panie weszły w link przesłany w wiadomości SMS od cyberprzestępcy, a następnie na wyświetlonej stronie wpisały dane do logowania w banku. 

Oszust pod pretekstem wykonania przelewu za przedmiot, najpierw napisał do jednej ze sprzedających o podanie numeru telefonu. Kobieta zdecydowała się podać numer, a następnie w wiadomości sms dostała tak jak kobieta z powiatu ząbkowickiego, link do płatności. Złodziej przekonał kobietę, że aby otrzymać przelew musi przejść na stronę z przesłanego w wiadomości linku i zalogować się na stronę banku. Tu sprzedająca popełniła błąd. Kliknęła przesłany link prowadzący do strony przypominającej stronę aukcyjną, wybrała z listy swój bank i niczego nie podejrzewając, na fałszywej stronie banku wpisała dane potrzebne do logowania i kody autoryzacyjne. Tym sposobem straciły łącznie ponad 4000 złotych. 

Platforma Vinted nie wymaga wymieniania takich danych między kontrahentami, ponieważ posiada swój model transakcji wewnątrz platformy. Korzystając z niego, mamy pewność, że pieniądze trafią, gdzie trzeba.

Nie dajmy się nabrać oszustom

Policja zwraca uwagę, że internetowi oszuści są nieustannie aktywni, a my jako użytkownicy sieci powinniśmy zwracać szczególną uwagę na nietypowe linki, kontakt z nieznanymi osobami i wchodzenie na niebezpieczne strony. 

- Pamiętajmy, by ślepo nie wierzyć nieznanym osobom, nawet jeżeli na telefonie podczas takiego połączenia wyświetla się nazwa naszego banku. Nie instalujmy dodatkowych programów bez ich dokładnego sprawdzenia. Nie klikajmy w aktywne linki przesłane nam przez obce osoby. Bądźmy czujni, a ochronimy nasze pieniądze przed zakusami przestępców — napisał mł. asp. Tomasz Nowak

bankomat

Używasz karty, możesz się łatwo naciąć. Dziesiątki osób tracą w ten sposób pieniądze

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

technologiaoszustwocyberbezpieczeństwo

Podobne artykuły

Finanse

PKO BP da zarobić na lokatach. Możliwe nawet 10 proc. w skali roku
Czytaj więcej >

Handel

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS będzie zwracał pieniądze. Uważaj, czas na złożenie wniosku mija 5 czerwca
Czytaj więcej >

Finanse

Od dziś wielkie zmiany w PKO BP. Klienci muszą uważać
Czytaj więcej >

Finanse

Nowe informacje w sprawie programu 800 plus. Wiadomo kiedy ruszy
Czytaj więcej >

Finanse

Ten mail od Allegro to oszustwo. Klikniesz w link i stracisz pieniądze
Czytaj więcej >
Paula Drechsler

Redaktor Biznesinfo.  

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Paweł Makowiec

Bezzwrotna dotacja, można otrzymać kilkanaście tysięcy złotych. Są warunki
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

Najmłodsza emerytka w rządzie ma 49 lat. Wiadomo ile wynosi jej świadczenie
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

500 plus dla seniorów. Aby dostać pieniądze trzeba spełnić konkretne warunki
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

800 plus coraz bliżej. Pojawił się już projekt ustawy
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Dlaczego nie dostaniesz kredγtu hipotecznego? Ekspert wskazuje najczęstsze powody odmowy
Czytaj więcej >