BiznesINFO.pl
Spis rolny trwa do końca listopada

Pxhere

Czas jeszcze do 30 listopada. 50 tys. Polaków już wypełniło obowiązek

19 Września 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Po niecałych trzech tygodniach od startu w Powszechnym Spisie Rolnym wzięło już udział prawie 50 tys. rolników - poinformował w Polskim Radiu prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Dominik Rozkrut. Spis będzie trwał do końca listopada.

Ruszył spis rolny

Powszechny Spis Rolny przeprowadzany jest od 1 września do 30 listopada br. Dotyczy on gospodarstw, które 1 czerwca tego roku prowadziły działalność rolniczą. Przedstawiciele gospodarstw pytani są m.in. o powierzchnię gruntów,liczbę zwierząt gospodarskich, uprawy rolne i ogrodnicze.

Zbierane będą również dane dotyczące liczby ciągników, maszyn rolniczych i budynków gospodarskich (tylko tych związanych z prowadzoną produkcją rolniczą). Na podstawie zebranych informacji kształtowana jest polityka rolna i żywnościowa Polski. Udział w spisie jest obowiązkowy; jego brak może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej. 

Choć spis rolny wystartował niespełna trzy tygodnie temu, wzięło w nim udział już blisko 50 tys. rolników, o czym poinformował w rozmowie z Polskim Radiem prezes GUS Dominik Rozkrut. - Blisko 50 tys. rolników dokonało tzw. samospisu przez internet - weszło na stronę i podało informacje - powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową Rozkrut. - Liczba spisanych rolników przez sam internet jest znacznie wyższa niż w tym samym czasie 10 lat temu - dodał. 

Prezes GUS podkreślił, że samospis przez internet to z jednej strony wygoda dla rolnika, z drugiej strony zaś oszczędność i korzyść organizacyjna dla urzędu. Rozkrut zwrócił uwagę, że  rolnik może w dowolnym, wybranym przez siebie czasie wypełniać formularz spisowy, który jest aktywny dwa tygodnie po otwarciu. 

Najlepiej online lub przez telefon

Powszechny Spis Rolny jak przypomina PAP jest przeprowadzany nie tylko za pomocą tzw. samospisu internetowego (poprzez formularz spisowy dostępny na stronie GUS, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych), ale też drogą samospisu telefonicznego ( dzwoniąc na infolinię spisową oraz metodami uzupełniającymi, realizowanymi przez rachmistrzów czyli wywiadu telefonicznego przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego). Istnieje również tradycyjna metoda spisu, polegająca na wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza wyposażonego w przenośne urządzenie mobilne. 

Szef GUS poinformował w Polskim Radiu, że wraz z początkiem października ruszy “armia rachmistrzów”, ale w związku z pandemią koronawirusa  “wysiłki kierowane są, by zrealizować spis w jak największym stopniu poprzez formułę internetową i telefoniczną”.

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Donald Tusk złożył wniosek o unijną emeryturę. Świadczenie będzie naprawdę pokaźne

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Ukraiński rząd odpowiedział Franciszkowi na słowa o "szczekaniu" NATO. Papież ma materiał do przemyślenia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Fidżi także dopiekło Rosjanom. Sąd na wyspach wydał wyrok na majątek oligarchy

Czytaj więcej >
samolot

Polska i Świat

PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

Czytaj więcej >
Prezes NBP ze specjalną nagrodą, którą przyznał sobie de facto sam

Polska i Świat

Kto prezesem NBP? Prezydent Andrzej Duda ma kandydata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ambasador Rosji w USA ogłosił zaskakującą decyzję. Amerykańskie media przypominają także o Polsce

Czytaj więcej >