Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Spis powszechny trwa, wciąż nie spisało się wielu Polaków. Czas mija we wrześniu
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 25.05.2021 02:00

Spis powszechny trwa, wciąż nie spisało się wielu Polaków. Czas mija we wrześniu

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Ludzie na przejsciu dla pieszych
East News, Zofia i Marek Bazak

Spis powszechny kończy się 30 września br. Do tego czasu Polacy mogą spisać się samodzielnie lub przy pomocy rachmistrza. Za unikanie udziału w spisie powszechnym grozi nie tylko kara finansowa. Sprawa może trafić do sądu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest spis powszechny i do czego jest potrzebny

  • Jakie kary grożą za niespisanie się

Spis powszechny wciąż trwa

Spis powszechny prowadzony jest od 1 kwietnia br. i potrwa, aż do 30 września 2021 r. Tegoroczny spis powszechny realizowany jest przez internet lub za pomocą infolinii spisowej. Ze względu na pandemię koronawirusa, GUS wyłączył możliwość osobistych wizyt rachmistrzów w domach Polaków.

Spis powszechny nie jest fanaberią polskiego rządu, a międzynarodową praktyką każdego kraju. Dane społeczne, demograficzne, czy ekonomiczne pozwalają władzy na tworzenie polityk publicznych oraz stworzenie przekroju społeczeństwa.

W przypadku spisu powszechnego należy obowiązkowo podać swoje imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania oraz szereg innych odpowiedzi. W spisie powszechnym znajdują się pytania dotyczące zatrudnienia, zarobków itp.

Spis powszechny obowiązkowy dla każdego

Obowiązkiem spisu powszechnego objęty jest każdy Polak. W przypadku dzieci za spisanie ich danych odpowiadają opiekunowie prawni. Jednakże nie wszyscy Polacy chcą brać udział w spisie powszechnym.

Nie jest to dobre podejście, bowiem za brak udziału w spisie grozi grzywna do 5 tys. złotych. GUS podkreśla, że celem takiej grzywny nie jest masowe karanie Polaków, a przypomnienie o spełnieniu obowiązku.

Kary przewidziano także za podanie fałszywych informacji w spisie powszechnym. Wówczas sprawa trafi do sądu, a delikwentowi grozi grzywna, ograniczenie wolności, a nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Z danych wynika, że najwięcej osób spisuje się w woj. mazowieckim. Z kolei w woj. świętokrzyskim do końca kwietnia spisało się zaledwie 8 proc. mieszkańców.

Tamtejszy samorząd podjął decyzję o wprowadzeniu możliwości spisania się w plenerze. Polega to na rozstawieniu namiotu, w którym na mieszkańców czekają rachmistrzowie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Polska Polacy