Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Spadki cen żywności na rynkach. Zanotowano duże obniżki
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 11.04.2023 22:04

Spadki cen żywności na rynkach. Zanotowano duże obniżki

Półka z nabiałem w sklepie
East News

Według najnowszej aktualizacji indeksu FAO - jednej z agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych - ceny żywności na świecie spadły o ponad 20 proc. I to pomimo tego, że nie widać tych obniżek w sklepach w Polsce.

Żywność tanieje na świecie

Jak zaznacza portal Onet.pl, obecne wskazanie indeksu jest najniższe od lipca 2021 roku. Dokładna różnica w porównaniu z historycznym rekordem z marca zeszłego roku wynosi 20,5 proc.

Według danych FAO cytowanych przez Onet, spośród pięciu produktów badanych przez agencję ONZ podrożał tylko jeden. Chodzi o cukier, którego cena wzrosła o 7,7 proc. w ciągu roku.

Podrożał tylko cukier

Pozostałe badane produkty zanotowały spadki cen. Jak wynika z danych FAO cytowanych przez Onet, mięso jest tańsze o 5,3 proc. rdr, nabiał można kupić po cenach niższych o 10,6 proc. niż przed rokiem, zaś zboża są tańsze o 18,6 proc. 

Jednak absolutnie największy spadek zanotowały oleje roślinne. Ich obecna cena w porównaniu z tą sprzed roku jest aż o 47,7 proc. niższa niż obecnie.

Efektów w Polsce na razie nie widać

Cytowana przez Onet agencja FAO wyjaśniła również, co ma wpływ na obniżki cen zbóż. Przyczyną jest nie tylko eksport plonów z Ukrainy - zanotowano również dobre zbiory w Australii i Rosji. Prognozy dla krajów Unii na ten rok również są pozytywne.

Z drugiej strony, spadek cen na świecie odnotowany przez FAO nie oznacza, że ceny pójdą w dół również w polskich sklepach. Jak podaje Onet, w analogicznym okresie co agencja ONZ, GUS odnotował wzrost cen w polskich sklepach na poziomie 24 proc.