Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zaskakujący sondaż wyborczy. Nastąpiło przetasowanie
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 25.04.2020 02:00

Zaskakujący sondaż wyborczy. Nastąpiło przetasowanie

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Sondaż wyborczy Kantar: Zjednoczona Prawica traci poparcie

Kantar przeprowadził sondaż dotyczący wyborów do Sejmu, które miałyby się odbyć w najbliższą niedzielę, ale już po zakończeniu epidemii. Liderem pozostaje Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Porozumienie), która może liczyć na 36 proc. głosów. Co ciekawe, najnowszy sondaż jest gorszy dla rządzących względem poprzedniego - poparcie dla Prawicy jest niższe o 5 proc.

Sondaż nie jest korzystny dla Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni). Ugrupowanie może liczyć na poparcie 21 proc. wyborców. Choć KO nadal zajmuje drugie miejsce, to w porównaniu z poprzednim miesiącem notuje stratę 7 pkt. proc.

Sondaż Kantar: PSL z dwucyfrówką

Na trzecim miejscu uplasowało się Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska. Notowania tego ugrupowania podniosły się o 5 pkt proc. Z sondażu wynika, że PSL może liczyć na 12 proc. poparcie. Do sejmu dostaliby się także posłowie Lewicy. Ostatni sondaż przyniósł partii wzrost o 1 pkt proc. - w sumie 11 proc. Wyższy wynik uzyskała także Konfederacja - 8 proc., co w porówaniu do poprzedniego sondażu daje wzrost o 3 pkt proc.

Z sondażu przeprowadzonego przez Kantar wynika, że z ogółu osób deklarujących oddanie głosu 12 proc. nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje. To więcej o 3 pkt proc. względem marca.

Sondaż Kantar: frekwencja w wyborach

Z sondażu wynika, że udział w wyborach parlamentarnych po epidemii zadeklarowało 72 proc. ankietowanych. 51 proc. na pewno zagłosuje, z kolei 21 proc. raczej odda głos. Natomiast 23 proc. respondentów nie zamierza brać udziału w wyborach - 13 proc. zdecydowanie nie pójdzie do urny, natomiast 10 proc. raczej nie zagłosuje. Zaledwie 4 proc. pytanych nie wie jeszcze, co zrobi.

W stosunku do sondażu z poprzedniego miesiąca znacznie podniósł się odsetek osób składających zdecydowane deklaracje udziału w wyborach. Polaków. Takich osób jest o 15 proc. więcej w porównaniu do marca.

Sondaż Kantar został przeprowadzony w dniach 16-17 kwietnia 2020 roku na reprezentatywnej próbie 954 osób w wieku 18 i więcej lat.