Sondaż wskazuje, że będą dwie tury wyborów prezydenckich
Flickr/Sejm RP
Autor Maria Glinka - 15 Kwietnia 2020

Przełomowy sondaż prezydencki. Duda bez triumfu w pierwszej turze, potrzebna druga

Sondaż poparcia dla kandydatów na prezydenta Polski przeprowadzony przez Maison&Partners zaskakuje. Z badań wynika, że dojdzie do dwóch tur wyborów, a majowa elekcja może okazać się porażką dla Andrzeja Dudy.

Sondaż wskazuje, że będą dwie tury

Sondaż opracowany przez Maison&Partners przewiduje, że tegoroczne wybory prezydenckie odbędą się w dwóch turach. Zgodnie z wynikami badań, w pierwszym etapie Andrzej Duda uzyskałby 29,5 proc. poparcia. Na drugim miejscu miałby się uplasować zdaniem respondentów Szymon Hołownia (11,2 proc.), z którym urzędujący prezydent zmierzyłby się w drugiej turze.

Wyniki dla pozostałych kandydatów to: 10,6 proc. dla Władysława Kosiniaka-Kamysza, 10,5 proc. dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, 7,1 proc. dla Roberta Biedronia oraz 3,4 proc. dla Krzysztofa Bosaka.

Badanie pokazuje, że jednak duży odsetek społeczeństwa pozostaje niezdecydowany co do wyboru kandydata (27,9 proc.)

Lepiej sobie zapisać i przekazać znajomym. Prawnik tłumaczy, co robić, jak zatrzyma was policjaLepiej sobie zapisać i przekazać znajomym. Prawnik tłumaczy, co robić, jak zatrzyma was policjaCzytaj dalej

Z kim wygrałby Andrzej Duda?

Na podstawie wyników z pierwszej tury firma Maison&Partners opracowała hipotetyczne dwuosobowe starcia, do których mogłoby dojść w drugim etapie wyborów. Liczby wskazują, że Andrzej Duda wygrałby jedynie, gdyby zmierzył się w pojedynku z Małgorzatą Kidawą Błońską (38 do 37 proc.).

Urzędujący prezydent przegrałby zarówno w rywalizacji z Szymonem Hołownią (w stosunku 34 do 43 proc.), jak i z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (31 do 35 proc.).

Niska frekwencja, bo wybory budzą wątpliwości

Udział w wyborach zadeklarowało jedynie 32 proc. ankietowanych. Zdecydowanymi przeciwnikami uczestnictwa w majowej elekcji jest 49 proc. wszystkich respondentów.

Badanym zadano także pytanie, czy ze względu na pandemię wybory powinny zostać przeniesione. W marcu pozytywnej odpowiedzi udzieliło 82 proc., a w kwietniu aż 88 proc. respondentów. W przypadku obu ankiet procent osób, które zdecydowanie nie popierają organizacji wyborów w maju, jest stały i wynosi 6 proc.

Ogólnopolskie badanie CAWI (Computer Assisted Web Interview) zostało przeprowadzone w dniach 3-7 kwietnia na panelu internetowym Ariadna. W sondażu wzięły udział 1163 osoby – podają wiadomosci.onet.pl.

Wybory w cieniu pandemii

Na ten moment obowiązuje prawo, zgodnie z którym część obywateli ma prawo zagłosować w trybie korespondencyjnym. Uprawnione do tego są osoby, które ukończyły 60 rok życia oraz osoby, które są objęte kwarantanną domową.

Jednak na tym nie kończą się próby modyfikacji prawa wyborczego. 6 kwietnia sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wszyscy mieliby oddać głos korespondencyjnie. Nowe zasady stanowią, że marszałek sejmu może podjąć decyzję o opóźnieniu terminu wyborów – zezwala na to stan epidemii. Przepisy zaakceptowane przez sejm, czekają teraz na opinię senatu.

O tym, czy wybory się odbędą oraz w jakim trybie Polacy dowiedzą się prawdopodobnie tuż przed 10 maja. Eksperci przewidują, że trzy połączone komisje senackie zajmą się ustawą najprawdopodobniej dopiero 28 kwietnia i wykorzystają zapewne cały czas na rozpatrzenie umowy, który wynosi 30 dni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejna osoba umarła w Ośrodku Caritas. Placówka potrzebuje pilnej pomocy, sytuacja jest coraz gorsza
  2. Biedronka rusza naprzeciw obecnym wymaganiom. W każdym sklepie popularnej sieci kupimy maseczki ochronne
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Ogromne zmiany w Polsce. Premier zdradził cały plan, wiadomo co z hotelami i wakacjami

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News