BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Najnowszy sondaż kiepski dla PiS. Rośnie konkurencja, która już dogania KO
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:31

Najnowszy sondaż kiepski dla PiS. Rośnie konkurencja, która już dogania KO

Nowy sondaż - PiS i KO tracą, Hołownia zyskuje
eastnews/Jakub Kamiński

Z tego artykułu dowiesz się:

  • PiS i KO tracą w najnowszym sondażu

  • Kto dogania największą partie opozycyjną

  • Ile ugrupowań znalazłoby się w Sejmie, gdyby wybory odbyły się teraz

Nowy sondaż. Kto zyskał, kto traci?

Znamy wyniki najnowszego sondażu preferencji partyjnych przeprowadzonego przez pracownię IBRiS dla portalu Onet.pl. Na czele tradycyjnie Prawo i Sprawiedliwość, które popiera 31,1 proc. ankietowanych. Partia rządząca odnotowała jednak spadek poparcia o niemal 2 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Dalej jest ciekawiej. Drugie miejsce w sondażu utrzymuje Koalicja Obywatelska, której główną składową jest obchodząca niedawno 20 urodziny Platforma Obywatelska (obok Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej oraz Zielonych). Poparcie dla KO wyniosło 19,2 proc. i jest to spadek o 3,1 pkt. proc. w stosunku do wcześniejszego sondażu.

Największa partia opozycyjna traci, zyskuje natomiast Polska 2050. Ruch Szymona Hołowni cieszy się w badaniu IBRiS 16,9 proc. poparciem i jest to wzrost o niemal 6 proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Tym samym Polskę 2050 dzieli od Koalicji Obywatelskiej już tylko nieco ponad 2 pkt. proc.

- Styczniowe transfery do Polski 2050 to kolejny element planu, który Szymon Hołownia konsekwentnie realizuje od ponad roku: przez pierwsze miesiące kampanii wyborczej skrupulatnie odklejał łatkę telewizyjnego śmieszka; Lider Polski 2050 rozumie, że w Polsce budując partię centrum, trzeba mieć szerokie i pojemne skrzydła, pod którymi schronienie znajdą ludzie o różnych poglądach - komentuje Marcin Zawada z IBRiS, cytowany przez Onet.pl.

- Przed Szymonem Hołownią jednak najważniejszy egzamin. Egzamin, na który nie przygotuje go nawet najlepiej zarysowany plan: polityczna codzienność i umiejętność reagowania na bieżąco. Ten sprawdzian można nazwać egzaminem z wiarygodności - dodaje.

Sondaż z liderującym ruchem Hołowni

W poniedziałek światło dzienne ujrzał inny dość sensacyjny sondaż pracowni IBSP przeprowadzony dla serwisu stanpolityki.pl. Piszemy "sensacyjny", gdyż jego zwycięzcą była Polska 2050 z 27,7 proc. poparciem.

Tymczasem lider wszystkich innych sondaży, czyli PiS w tym badaniu osiągnął drugi wynik z poparciem na poziomie 26,96 proc. Komentatorzy poddają jednak w wątpliwość wiarygodność badania wskazując, że w przeszłości IBSP prognozowała wygraną Rafała Trzaskowskiego w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, a także zwycięstwo Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego wiosną 2019 roku.

Sondaż IBRiS - 6 partii w Sejmie

Wracając do sondażu IBRIS - z badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się pod koniec stycznia, to poza PiS, KO i Polską 2050 w Sejmie znalazłoby się miejsce jeszcze dla trzech ugrupowań. Czwarte miejsce z niespełna 9 proc. poparciem odnotowała Lewica, z kolei 7,4 proc. respondentów zadeklarowało chęć głosowania na Konfederację. Nieznacznie próg wyborczy przekracza jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska na którą chce głosować 5,5 proc. ankietowanych.

Z sondażu wynika również, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbyły się teraz, wzięłoby w nich udział ponad 52 proc. Polaków, z czego odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło niespełna 40 proc. respondentów, a 12,4 proc. „raczej tak”.

Nieco ponad 47 proc. badanych twierdzi, że nie wzięłoby udziału w głosowaniu (27,43 proc. „zdecydowanie nie”, 19,62 proc. „raczej nie”). Tylko 0,6 proc. ankietowanych nie wie, czy uczestniczyłoby w wyborach parlamentarnych gdyby odbywały się one obecnie.

Badanie przeprowadzono w dniach 30-31 stycznia br. na grupie 1100 osób, na podstawie telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Polecane