BiznesINFO.pl
pixabay, pasja1000

pixabay, pasja1000

Senior plus rusza. 60 mln zł popłynie do tysięcy odbiorców

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Choć 500 plus przykrywa wszystkie programy proponowane przez Zjednoczoną Prawicę, Senior Plus cieszy si ogromną popularnością wśród polskich emerytów i rencistów. W tym roku Senior Plus pochłonie 60 mln zł z budżetu państwa. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Senior Plus

  • Jak będzie wyglądała tegoroczna edycja programu

  • Jak Senior Plus wypada na tle lat i w jaki sposób jest realizowany w poszczególnych regionach

Senior Plus z ogromnymi pieniędzmi

Senior Plus wprowadzony został w 2015 r. i początkowo miał obowiązywać do 2020 r. W związku z ogromną popularnością programu, rząd postawił na kolejną edycję programu, która potrwa do 2025 r.

Jak podkreślono w komunikacie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, celem programu jest tworzenie nowych oraz wspieranie już istniejących placówek przyjaznych seniorom. Dzięki takim miejscom seniorzy wciąż mogą pozostawać aktywni, m.in.: brać udział w specjalnych zajęciach i warsztatach.

Szefowa resortu, Marlena Maląg podkreśliła, że program Senior Plus umożliwia aktywizację emerytów i rencistów po zakończeniu kariery zawodowej. Co więcej, program zapobiega wykluczeniu osób starszych z życia społecznego.

MRiPS przypomina, że na koniec 2020 r. w Polsce istniało 977 Dziennych Domów Senior Plus i Klubów Senior, z ponad 23 tys. miejsc aktywnego spędzania czasu dla osób starszych. Wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed powiedział, że program ten nie tylko aktywizuje, ale również wspiera seniorów w problemach życia codziennego.

Senior Plus dla starszych Polaków

Samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach dwóch modułów: pierwszy zakłada utworzenie nowych placówek, a drugi remont i usprawnienie funkcjonowania już istniejących. W ramach modułu nr 1 powstanie 27 Domów Dziennych Senior Plus, a w ich ramach ponad 2,5 tys. miejsc dla seniorów. Przeznaczono na to 22 mln złotych.

Dofinansowanie w ramach modułu nr 2 uzyskało 561 placówek. Dzięki temu resort dofinansuje dofinansuje 6698 miejsc funkcjonujących w 251 Dziennych Domach Senior Plus, a także 7254 miejsc w 310 Klubach Senior Plus. Moduł drugi pochłonie ponad 37 mln złotych.

Senior Plus zyskuje na popularności z każdym rokiem. Ze sprawozdania MRiPS z 2017 r. wynika, że przeznaczono na program 30 mln złotych, dzięki którym udało się utworzyć 113 placówek Senior Plus.

Z kolei w 2019 r. Radio Kielce informowało, że program Senior Plus przynosi widoczne efekty w regionie świętokrzyskim. Wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz poinformował, że wówczas w regionie funkcjonowało 29 placówek Senior Plus, a budowanych było kolejnych 15. Na realizację Senior Plus woj. świętokrzyskie w 2019 r. przeznaczyło 4,3 mln złotych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Poczta Polska pozbyła się znaczków

Na poleconych już bez znaczków. Filateliści wściekli na Pocztę Polską

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >