BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sejm przyjął uchwałę w sprawie reparacji wojennych. Dodano poprawkę o Rosji
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 15.09.2022 09:11

Sejm przyjął uchwałę w sprawie reparacji wojennych. Dodano poprawkę o Rosji

Sejm
East News

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych przyjęła uchwałę zobowiązującą rząd Niemiec do wzięcia "odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w wyniku rozpętania II wojny światowej". W ustawie znalazła się również kwestia rekompensat od Rosji. 

Reparacje wojenne

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oświadcza, że należycie reprezentowane państwo polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec państwa niemieckiego. Twierdzenie, że roszczenia te zostały prawomocnie wycofane lub przedawnione, nie ma żadnych podstaw — ani moralnych, ani prawnych. Krzywda milionów Polaków krzyczeć będzie, dopóki nie zostanie sprawiedliwie naprawiona" - napisano w dokumencie. 

Ustawę ws. reparacji poparło 418 posłów, 4 było przeciw, a 15 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu nie brało udziału 23 parlamentarzystów, zatem projekt uchwały został przyjęty. 

W uchwale wprowadzono jednak pewne poprawki. Słowo “reparacje” zastąpiono słowem “zadośćuczynienia”, jak proponował Władysław Teofil Bartoszewski (PSL-KP).

Poruszono także kwestię rekompensaty za straty poniesione w wyniku agresji ZSRR

"Sejm RP stwierdza, że Polska nie otrzymała dotychczas stosownej kompensaty finansowej i reparacji wojennych za straty materialne i niematerialne poniesione przez Państwo Polskie podczas II wojny światowej w wyniku agresji Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich" - napisano. 

To historyczny dzień z punktu widzenia państwa polskiego, bo ta uchwała przywraca naturalny porządek, jaki powinien funkcjonować w relacjach międzynarodowych, ponieważ uchwała wzywa rząd Niemiec do tego, by przyjął odpowiedzialność prawną, polityczną, moralną, etyczną, także ekonomiczną za skutki II wojny światowej — powiedział dziennikarzom w Sejmie poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS).

RCB ostrzega przed nieprawdziwymi tezami

"Rosyjski aparat propagandowy, poprzez kontrolowane przez siebie "media" chce zdyskredytować stanowisko Polski w sprawie reparacji wojennych od Niemiec" - pisze RCB w komunikacie.

Fałszywe tezy, jakie mogą się pojawić, to choćby zamiar doprowadzenia do upadku Niemiec i UE przez Polskę, popieranie nazizmu czy teza, że Niemcy, w zamian za reparacje mają prawo domagać się zwrotu dawnych niemieckich terytoriów. Wszystkie te zdania są nieprawdziwe

Źródło: PAP

Tagi: Sejm