Rząd chce ułatwić segregowanie śmieci
wikimedia/Henryk Borawski
Autor Radosław Święcki - 31 Stycznia 2021

Rząd ułatwi segregowanie śmieci. Trwają prace nad ustawą

Segregowanie śmieci, to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Wielu Polaków przyznaje, że błędne wyrzucenie zużytych produktów czy opakowań nie wynika z ich złośliwości a niewiedzy. Pomoc takim osobom zapowiedziało kilka miesięcy temu ministerstwo klimatu. Zapytaliśmy resort co się w tej sprawie dzieje.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Wielu Polaków ma problem z segregacją śmieci
  • Jak resort środowiska i klimatu chce pomóc tym osobom
  • Co dzieje się z przepisami w tej sprawie

Rząd chce ułatwić segregowanie śmieci

Gdy wprowadzono obowiązek segregowania śmieci wielu Polaków podchodziło do tego z nieufnością. Można jednak odnieść wrażenie, że z czasem większość ten obowiązek zaakceptowała. Nie brakuje jednak osób, które mają problem z segregacją i przyznają, że jeśli zdarza im się umieścić produkt czy opakowanie w niewłaściwym kontenerze, to nie jest to złośliwość, czy przekora a brak wiedzy.

Przypomnijmy, że wprowadzony blisko cztery lata temu Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO) wprowadził pięć pojemników na odpady. W niebieskim należy umieszczać papier, w żółtym metale i tworzywa sztuczne, w zielonym szkło, w brązowym bioodpady (np. resztki jedzenia). Z kolei do czarnego pojemnika należy wyrzucać odpady zmieszane.

Wydaje się proste, ale tylko pozornie, bo w przypadku części odpadów zwyczajnie nie wiadomo, gdzie go umieścić, ale bywają też przypadki, gdy wydawać by się mogło naturalny dla konkretnego produktu czy opakowania kontener nie jest prawidłowy.

To przypadek np. kartonu po mleku, który mimo że z wierzchu jest pokryty tekturą, to w środku ma także elementy plastikowe czy metalowe. Najczęściej umieszczamy go w pojemniku z papierem, podczas gdy powinien znaleźć się w kontenerze żółtym, czyli przeznaczonym dla metali i tworzyw sztucznych.

Pomoc dla osób mających problem z segregacją śmieci zapowiedziało jeszcze w sierpniu zeszłego roku ówczesne Ministerstwo Klimatu (kilka tygodni później zostało połączone z resortem środowiska i powstało Ministerstwo Klimatu i Środowiska). Wiceszef resortu Jacek Ozdoba poinformował, że trwają prace nad przepisami, by na opakowaniach produktów pojawiła się jasna informacja, do którego pojemnika opakowanie bądź produkt powinien trafić.

- Resort klimatu chce, by na opakowaniach produktów sprzedawanych w sklepach znalazła się jasna informacja, do którego z kontenerów należy wrzucić opakowanie bądź produkt, który się w nim znajduje – mówił w rozmowie z Polską Agencją Prasową Ozdoba.

Komentarz resortu

Od tamtego czasu minęło niemal pół roku. Redakcja BiznesInfo zwróciła się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z pytaniem o to, czy zapowiadane przepisy powstały.

- Planowane jest wprowadzenie przepisów dotyczących oznakowania opakowań, które wskazywałyby na sposób ich segregacji, gdy staną się odpadami, w ramach jednej z najbliższych nowelizacji przepisów ustawy zmieniającej ustawę z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi – odpowiada naszej redakcji Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

- Projekt ustawy regulującej m.in. to zagadnienie aktualnie znajduje się na wewnętrznym etapie prac legislacyjnych – dodano w komentarzu dla redakcji BiznesInfo.pl.

Widać zatem, że na rozwiązania w kwestii ułatwień w segregowaniu śmieci przyjdzie jeszcze trochę poczekać. Wielu Polaków z niecierpliwością oczekuje tychże rozwiązań, gdyż chce wyrzucać odpady tam gdzie należy, ale nie zawsze potrafi.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News