Samochód przegląd ustawa
Pikist
Autor Konrad Karpiuk - 7 Sierpnia 2020

Kierowco, badania techniczne samochodów będą inaczej wyglądać. Obowiązek fotografowania to nie jedyna zmiana

Każdy zarejestrowany samochód w Polsce musi przynajmniej raz do roku przechodzić przegląd (poza autami z przeglądem wieczystym). Kierowcy będą mogli się zdziwić, bo mogą zostać wprowadzone nowe procedury na Stacjach Kontroli Pojazdów (SKP).

Samochód na SKP będzie dodatkowo udokumentowany

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, samochód przechodzący badanie techniczne na SKP, będzie musiał być sfotografowany przez diagnostę. Ponadto stacja będzie miała obowiązek przetrzymywać zdjęcia przez dwa lata od dnia przeprowadzania badania. Resort chce w ten sposób kontrolować, czy auta faktycznie przechodzą przegląd.

Nowe przepisy to odpowiedź resortu na nieuczciwą praktykę niektórych kierowców i diagnostów. W przypadku, gdy właściciel auta wiedział, że jego pojazd nie przejdzie badania, pieczątka w dowodzie była "załatwiania" przez dowiezienie na SKP samego dowodu i wręczenie łapówki. W takich sytuacjach samochód nawet nie pojawiał się na stacji, co było działaniem niezgodnym z polskim prawem. Dlatego jak wskazuje Ministerstwo Infrastruktury, zachowywanie zdjęć w archiwum SKP przez dwa lata, pozwoli skontrolować, czy dane auto faktycznie pojawiło się na badaniu technicznym. Nowe przepisy pozwolą na uszczelnienie systemu kontroli przeglądów.

Jakie emerytury dostaną największe polskie gwiazdy? Ciężko uwierzyć w takie kwotyJakie emerytury dostaną największe polskie gwiazdy? Ciężko uwierzyć w takie kwotyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już niedługo, wielkie kontrole w domach Polaków. Udział będzie obowiązkowy
2. Jacek Kurski się do tego posunął. Upublicznił list rozwodowy swojej byłej żony, bez żadnych skrupułów

To nie koniec zmian. Sama ustawa ponownie pojawi się w Sejmie

To jednak nie koniec zmian. Resort planuje też zmienić uprawnienia dotyczące organizacji i przeprowadzania egzaminów dla kandydatów na diagnostów, do których uprawniony ma być Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego. Ponadto w ramach nadzoru, będą przeprowadzane losowo kontrole, w których trakcie pracownik pod okiem inspektora przeprowadzi badanie techniczne.

Ustawa ma wdrożyć w życie przepisy unijny z dyrektywy 2014/45/UE, określające minimalne wymagania do przeprowadzania badania technicznego w UE. Ustawa została przyjęta w 2018 roku, ale ostatecznie nie została uchwalona przez Sejm. - W związku z zasadą dyskontynuacji prac parlamentarnych i nową kadencją Sejmu, Minister Infrastruktury ponownie podejmuje prace legislacyjne dotyczące zmiany systemu badań technicznych pojazdów, w tym usprawnienia i poprawy jakości badań technicznych pojazdów - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

Niemiecka potęga z poważnymi problemami. Czołowa branża zwolni nawet 100 tys. pracownikówNiemiecka potęga z poważnymi problemami. Czołowa branża zwolni nawet 100 tys. pracownikówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tuż przed śmiercią zaczął tracić zmysły. Nowe fakty dotyczące strasznej śmierci aktora
  2. Jechali pociągiem na Hel. Nagle maszyna stanęła. Rozpoczęła się niecodzienna akcja
  3. Podjęto decyzję, jakiej obawiali się Polacy. Loty za granicę zostaną wstrzymane
  4. Do Polaków trafiają tajemnicze paczki z Chin. Eksperci: Ich zawartość trzeba natychmiast spalić
  5. Nawet 2080 zł dodatku do emerytury. Wyjaśniamy co trzeba zrobić, aby dostać dodatkowy zastrzyk gotówki
  6. Zostało Ci sporo czerstwego pieczywa? Nie wyrzucaj, w parę chwil zrobisz przepyszne śniadanie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News