BiznesINFO.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Rząd podał przewidywane stawki waloryzacji. W 2022 r. dostaniesz większą emeryturę

16 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Waloryzacja sprawia, że seniorzy mogą liczyć na coraz wyższe świadczenia. Wstępne rządowe plany zakładają, że emerytury i renty zwiększą się o 4 proc. Osoby z najniższą emeryturą otrzymają podwyżkę rzędu 50 zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile ma wynosić przyszłoroczna waloryzacja

  • O ile wzrosną świadczenia

  • Na co jeszcze będą mogli liczyć w przyszłym roku

Waloryzacja 2022 na horyzoncie

Waloryzacja to moment, na który czeka każdy senior w Polsce. Dzięki niej 1 marca każdego roku emerytury, renty i dodatki notują bowiem podwyżkę.

Od czego zależy waloryzacja? Od dwóch podstawowych wskaźników. Pierwszym z nich jest tzw. inflacja emerycka, czyli wzrost cen towarów, które kupują seniorzy. Do szacunków wlicza się także co najmniej 20 proc. realnego wzrostu płac w roku kalendarzowym poprzedzającym waloryzację.

Portal money.pl ustalił, że przyszłoroczna waloryzacja ma być procentowa. We wstępnym planie rząd zakłada, że wskaźnik wyniesie 4 proc., co oznacza, że dokładnie o tyle wzrosną świadczenia.

Emerytury wyższe nawet o 200 zł

Co to oznacza dla zwykłego emeryta? Waloryzacja przełoży się na wzrost emerytury minimalnej (obecnie: 1250,55 zł brutto) o 50 zł. Zysk na rękę będzie wynosił ok. 41 zł. W rezultacie senior z najniższym świadczeniem będzie pobierał niewiele ponad 1300 zł w 2022 r.

W przypadku świadczenia rzędu 1500 zł podwyżka wyniesie 60 zł. Senior z emeryturą w wysokości 2000 zł otrzyma dodatkowe 80 zł. Jego bardziej zamożny kolega, który już teraz pobiera 2500 zł, będzie mógł liczyć na nadprogramowe 100 zł.

Liczby wskazują jasno - waloryzacja jest wyjątkowo korzystna dla osób z najwyższymi świadczeniami. Emeryt, który obecnie dostaje 5200 zł brutto będzie mógł liczyć na podwyżkę aż o 200 zł.

Waloryzacja zbyt niska? Polski Ład to i tak ogromne korzyści

Waloryzacja rzędu 4 proc. oznacza, że rząd przyjął najmniejszą możliwą stawkę wzrostu płac - 20 proc. Zdecydowanymi przeciwnikami takiej strategii są „Solidarność” i Forum Związków Zawodowych. Ich zdaniem waloryzacja powinna uwzględniać bowiem 50 proc. realnego wzrostu płac. W rezultacie wskaźnik wynosiłby 4,75 proc., a emeryci otrzymaliby jeszcze większe podwyżki.

Ten postulat może być niemożliwy do zrealizowania, biorąc pod uwagę fakt, że w przyszłym roku do seniorów trafi jeszcze jeden, wyjątkowo korzystny prezent. Polski Ład zakłada bowiem, że emerytury do 2500 zł brutto będą zwolnione z podatku.

W rezultacie waloryzacja i brak opodatkowania przełożą się na dość dużą podwyżkę. Senior z minimalną emeryturą zaoszczędzi w skali miesiąca 117 zł netto. W całym roku będzie mógł liczyć na dodatkowe 1404 zł.

Nowa podatkowa konstrukcja sprawi, że emeryt ze świadczeniem na poziomie 2500 zł netto zyska 237,28 zł, a jego mniej zamożny kolega, który pobiera emeryturę w wysokości 2000 zł odnotuje zysk w wysokości ok. 250 zł. Wszystko dzięki zwolnieniu z podatków.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Marek BAZAK/East News

Przeniesiesz firmę do Czech, a w Polsce podatki i tak zapłacisz

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Waloryzacja emeryturpodwyżkaemeryci

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >