BiznesINFO.pl

PHOTO ALEX MARCINKOWSKI SE / EAST NEWS

Rydzyk z ogromną dotacją. Tym razem pół miliona od Lasów Państwowych

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Rydzyk to nie tylko kapłan, ale także twórca sporego imperium składającego się z różnego rodzaju podmiotów. I to właśnie one - dla jasności - otrzymywały ogromne dotacje w ostatnich latach, a nie bezpośrednio Tadeusz Rydzyk. Kwoty dofinansowań, ich źródła i właściciel dotowanych podmiotów czynią jednak sprawę kontrowersyjną.

Do danych dotyczących przelewów będących przedmiotem tego artykułu dotarł poseł Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Brejza. Z informacji, które uzyskał deputowany, wynika, że w latach 2015 - 2020 Lasy Państwowe przelały na konta związanych z Rydzykiem spółek ogromne kwoty dobijające w sumie do pół miliona złotych. Zaskakuje źródło dotacji, bo cóż takiego może mieć do czynienia toruński kapłan z leśnictwem? 

Rydzyk "sprawnym drwalem, królem wyrębu"

 - Lasy Państwowe w ostatnich kilku latach przelały 0,5 mln zł do fundacji zw. z T. Rydzykiem. Tak wynika z odpowiedzi na interwencję senatorską. Sprawny drwal, król wyrębu - podał na Twitterze Krzysztof Brejza.

Jak do informacji dotarł Brejza? Poseł zapytał o to Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Ta w odpowiedzi na interpelację wykazała kwoty przelewów, jakie w latach 2015 - 2020 wysyłane były na podmioty związane z Tadeuszem Rydzykiem.

Z dokumentu przesłanego przez Dyrekcję wynika, że najbardziej dotowana spośród tworów Rydzyka była odpowiedzialna za nadawanie TV Trwam Fundacja Lux Veritatis, która zgarnęła chociażby 120 tys. zł w 2017 roku za organizację konferencji "Jeszcze Polska nie zginęła - wieś". Taką samą kwotę Lux Veritatis miała otrzymać za trzy odcinki programu "Prosto o gospodarce" wyemitowane w TV Trwam.

[EMBED-11]

Rydzyk nagminnie dotowany przez władzę

Wspomniane kwoty przelewane na konta Lux Veritatis to jedynie dwie z najwyższych. Fundacja mogła liczyć bowiem także na szereg pomniejszych, jak choćby te za produkcję filmów promocyjnych dla Lasów Państwowych właśnie. W sumie ta otrzymała ponad 428 tys. zł od 2015 roku do końca 2020.

Pieniądze otrzymywały jednak także inne powiązane z Rydzykiem podmioty. Spółka Spes, zajmująca się wydawaniem "Naszego Dziennika", na publikacji ogłoszeń i nekrologów, dostała w ciągu 5 lat 20 tys. zł od Lasów Państwowych.

Kolejną finansowaną spółką była Bonum, której zadaniem na co dzień jest sprzedaż reklam w TV Trwam i Radio Maryja. Ta również otrzymała 20 tys. zł, jednak związane z usługami gastronomicznymi i noclegowymi.

Wyższa Szkoła Kultury Medialnej i Społecznej również zgarnęła 20 tys. złotych. Za co niepubliczna uczelnia otrzymała te pieniądze od Lasów Państwowych? Gazeta.pl podaje, że chodziło o promocję państwowej spółki.

fot. twitter.com/@KrzysztofBrejza

Pieniądze dla spółek Tadeusza Rydzyka niezmiennie wywołują oburzenie wśród przede wszystkim nastawionych negatywnie do władzy Polaków. Coraz więcej jednak pytań pojawiających się wokoło finansowania toruńskiego redemptorysty sprawa, że rośnie grono przeciwników takich działań ze strony rządu.

Pieniądze do Torunia płyną szerokim strumieniem i to nie od dziś. W ostatnim czasie należące do Rydzyka fundacje i spółki otrzymały 900 tys. zł w ramach tarczy antykryzysowej. Sporą dotację podzieliły między siebie Fundacja Lux Veritatis oraz spółki Bonum i Nasza Przyszłość.

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Dzisiaj ostatni dzień na złożenie dokumentów do ZUS. Wiele osób powinno dopełnić formalności
Czytaj więcej >

Finanse

Od kwietnia wypłaty tysięcy Polaków będą niższe. Ostatni dzwonek, by samemu zdecydować o PPK
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS może zwrócić nadpłatę składki zdrowotnej, ale jest warunek. Musisz wypełnić wniosek do 31 maja
Czytaj więcej >

Finanse

Wiceminister finansów komentuje sprawę waloryzacji 500 plus. Bez zaskoczenia
Czytaj więcej >

Finanse

Trzynaste emerytury jeszcze w marcu. Jest potwierdzenie z Ministerstwa Rodziny
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS ostrzega emerytów. Przez podjęcie jednej decyzji mogą później dostać swoje pieniądze
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]