BiznesINFO.pl
Piotr Żyła mistrzem świata

Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Piotr Żyła zdobył nie tylko tytuł mistrza świata. Za sukcesem idą także ogromne pieniądze

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Piotr Żyła mistrzem świata - to ogromny sukces polskiego skoczka z Cieszyna. Loty na odległość 105 m oraz 102,5 m zapewniły mu nie tylko tytuł, ale także wielkie pieniądze.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką nagrodę dostał Piotr Żyła za tytuł mistrza świata

  • W jaki sposób pieniądze są dzielone mięzdy uczestników konkursu

  • Jak daleko skoczył polski sportowiec

Piotr Żyła mistrzem świata

Piotr Żyła mistrzem świata na normalnej skoczni w Oberstdorfie. Polski skoczek był liderem już po pierwszej serii konkursu. Za nim na podium uplasowali się: Karl Geiger i Anze Lanisek.

Jak podaje portal Business Insider, skoczkowie, którzy biorą udział w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie, mogą z zawodów wrócić nie tylko z pucharem, ale także ze sporą sumą pieniędzy. Łączna kwota nagród, która przypada sportowcom to 944 288 franków, czyli niemal 3,9 mln zł.

Sobotnie zawody przejdą do historii skoków narciarskich. Mistrzostwa świata okazały się wielkim świętem Polaków. Piotr Żyła w wieku 34 lat stał się piątym polskim mistrzem świata w skokach narciarskich. Oprócz złotego medalu skoczek przywiezie do domu ponad 100 tys. zł.

Nagroda do podziału

Łączna pula premii do podziału w zawodach mistrzostw świata wynosi 944 288 franków szwajcarskich, czyli niemal 3,9 mln zł. Jak podaje portal Business Insider, połowę puli nagród funduje Międzynarodowa Federacja Narciarska, a drugą organizator. W jaki sposób pieniądze są dzielone między skoczków?

"Na nagrody dla czołowej szóstki w konkurach indywidualnych panów przeznaczono 71 800 franków szwajcarskich (ok. 295 tys. zł). Mistrz świata zgarnia z tego 40 proc., czyli 28 720 franków szwajcarskich (ok. 118 tys zł). I właśnie o tyle wzbogacił się na sobotnim sukcesie Żyła. Wicemistrzowi świata przypada 17 950 franków szwajcarskich (ok. 74 tys zł), a brązowy medalista dostaje 10 770 franków szwajcarskich (ok. 44 tys. zł). Znacznie mniejsze kwoty są w skokach pań. Tam pula nagród dla sześciu najlepszych zawodniczek w konkursach indywidualnych wynosi 25 194 franki szwajcarskie (ok. 104 tys. zł). Sześć pierwszych zawodniczek dostało zatem w sumie mniej niż Żyła za złoty medal" - wyjaśnił dziennikarz redakcji sportowej Onetu Tomasz Kalemba cytowany przez BI.

Tagi:

Sport i rekreacjaPolskapieniądze

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >