BiznesINFO.pl > Finanse > Ruszają kolejne wypłaty 14 emerytury. Trafi ona do 1,2 mln osób
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 15.09.2022 20:47

Ruszają kolejne wypłaty 14 emerytury. Trafi ona do 1,2 mln osób

Podwyżka emerytur
public domain

Tak zwana czternasta emerytura trafi dzisiaj do 1,2 miliona seniorów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci łącznie 1,5 miliarda złotych.

14 emerytura

Jest to kolejna transza wypłat. Łącznie w tym roku na 14 emerytury budżet państwa przeznaczył 11,4 mld złotych.

Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS przekazał, że wypłata czternastek idzie zgodnie z planem. Wszystkie świadczenia wypłacane są na czas. Do tej pory ZUS wypłacił około 5,6 mld zł dla około 4,7 mln emerytów i rencistów. Zdecydowana większość z nich otrzymała świadczenia w pełnej wysokości, czyli 1338,44 zł brutto.

Prawo do czternastki mają osoby, które 24 sierpnia, czyli w dzień poprzedzający pierwsze wypłaty pobierali jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę czy świadczenie przedemerytalne. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

W sumie czternastą emeryturę otrzyma 8 milionów osób. Pomniejszona emerytura trafi do ponad miliona emerytów i rencistów.

Na wypłatę wszystkich świadczeń, zostanie przeznaczona kwota 11 miliardów złotych. Emeryci dostaną 1217,98 zł na rękę.

Czternasta emerytura będzie wolna od zajęć komorniczych oraz innego rodzaju potrąceń.

Dobrą wiadomością dla osób, które w przyszłości będą ubiegały się np. o pomoc społeczną lub alimenty jest to, że czternastka nie będzie wliczana w takich przypadkach do dochodu.

Marlena Maląg, minister rodziny zakomunikowała niedawno, że rząd pracuje nad wprowadzeniem 14 emerytury na stałe. Gdy plan zostanie zrealizowany, wypłaty będą miały miejsce co rok, na przełomie lata i jesieni.