Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > RTV Euro AGD, Duka czy Black Red White. Część sklepów legalnie ominęła lockdown
Radosław Święcki
Radosław Święcki 11.04.2021 02:00

RTV Euro AGD, Duka czy Black Red White. Część sklepów legalnie ominęła lockdown

RTV EURO AGD może legalnie prowadzić działalność
Jakub Kamiński / EAST NEWS

Teoretycznie sklepy ulokowane w galeriach handlowych od kilku tygodni powinny być zamknięte. Teoretycznie, gdyż część z nich pozostaje otwarta, nie łamiąc wprowadzonych restrykcji. Sprawdźcie dzięki sprzedaży jakiego produktu takie sklepy jak m.in. RTV Euro AGD mogą legalnie funkcjonować.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kilku tygodni sklepy w galeriach handlowych muszą pozostać zamknięte

  • Z jakiej "furtki" korzystają sklepy RTV Euro AGD, dzięki czemu mogą być otwarte

  • Które markety budowlane mogą prowadzić działalność

Dzięki sprzedaży jakiego produktu RTV Euro AGD może funkcjonować?

W mijającym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił przedłużenie wprowadzonych przed świętami obostrzeń. Do 18 kwietnia mają pozostać zamknięte m.in. sklepy meblowe, markety budowlane czy sklepy w galeriach handlowych.

Okazuje się, że część z tych sklepów nie musi czekać na możliwość wznowienia działalności. Powód? Wcale jej nie zawiesiło, nie łamiąc przy tym prawa.

Otwarte pozostają na przykład niektóre sklepy RTV Euro AGD, choć rządowe rozporządzenie zakłada, że sklepy z elektroniką i tego rodzaju sprzętem znajdujące się w galeriach handlowych powinny zostać zamknięte. Dlaczego nie są? Sieć zwraca uwagę, że zgodnie z zasadami działalność w galeriach mogą prowadzić sklepy spożywcze.

Co to ma wspólnego z RTV Euro AGD? Otóż placówki tej sieci sprzedają... produkty spożywcze. W sklepie zakupicie np. herbatę, gorącą czekoladę, kawę czy kapsułki do kawy.

Rozporządzenie jak zauważa Money.pl poza sklepami spożywczymi, aptekami, czy drogeriami dopuszcza również możliwość funkcjonowania sklepów zoologicznych. Z tej furtki jak podaje portal korzysta sklep Duka, zajmujący się przede wszystkim sprzedażą akcesoriów do wystroju domów i wnętrz.

I tak w asortymencie sklepu znalazły się w ostatnim czasie np. karmy czy miski dla zwierząt. Duka twierdzi, że od dłuższego czasu sieć planowała wprowadzenie takich artykułów, ale ostatnie wydarzenia po prostu przyspieszyły termin ich wprowadzenia.

Portal zwraca uwagę, że mieszcząca się w galeriach handlowych Duka może legalnie prowadzić swoją działalność, podczas gdy ulokowane obok sklepy Home&You z podobnym asortymentem – tyle, że bez artykułów dla zwierząt – są zamknięte.

Nie wszystkie markety budowlane są zamknięte

Jak wspomniano, zgodnie z decyzją rządu od końca marca zamknięte pozostają sklepy meblowe i markety budowlane. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zwolnione z lockdownu są sklepy, mierzące mniej niż 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni sprzedaży.

Co to oznacza w praktyce? Ano to, że działalność mogą prowadzić np. sklepy sieci Mrówka, należącej do Polskich Składów Budowlanych, czy część placówek należących do Black Red White.

Dzięki takim a nie innym przepisom funkcjonować może również blisko połowa sklepów należących do sieci Jula. Jak podaje Business Insider Polska są tu multimarkety: w Szczecinie (ul. Mieszka), w Warszawie (Targówek, Janki) oraz w Bydgoszczy, Nowym Sączu i Lublinie.

Działalność mogą prowadzić również hurtownie oraz składy budowlane.

Niezadowolenia z obecnych zasad nie kryją w rozmowie z Money.pl przedstawiciele Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU). W ich ocenie trudno zrozumieć na podstawie jakich kryteriów rząd wprowadza ograniczenia, które „faworyzują jedne gałęzie handlu, a dyskryminują inne”.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].