BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rozmowa kwalifikacyjna: co powiedzieć o sobie? Podpowiadamy

21 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Rozmowa kwalifikacyjna: co powiedzieć o sobie? To dobre i ważne pytanie, ponieważ element rekrutacji, kiedy mamy opowiedzieć o sobie, jest najtrudniejszym elementem procesu rekrutacji. Jak więc opowiedzieć o sobie i nie stracić szans na nowe stanowisko pr

Rozmowa kwalifikacyjna: co powiedzieć o sobie i jak to zrobić, by nie zanudzić opowieścią życia siedzącego naprzeciw rekrutera? Nie jest to łatwa sztuka, ale z całą pewnością wykonalna. O tyle o ile pytania dotyczące doświadczenia, poprzednich stanowisk i płacy, nie są trudne, o tyle pytanie o nas samych może już nieźle namieszać.

Wymienione wcześniej pytania nie sprawiają trudności, gdyż mówimy o czymś, co już się wydarzyło albo o swoich dążeniach dotyczących zarobków. Jeśli jednak pada prośba ze strony rekrutera, byśmy opowiedzieli coś o sobie, wiele osób zaczyna mieć problem. Wynika to z prostego faktu - wiemy o sobie tak wiele, że aż trudno dobrze wybrać i opisać to, co najbardziej zainteresowałoby drugą osobę podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Rozmowa kwalifikacyjna: co powiedzieć o sobie

Z samą odpowiedzią więc na tak postawioną prośbę nie ma więc problemu. Ten zaczyna się wówczas, gdy mamy się określić w miarę zwięzłej odpowiedzi, by nie rozmyć swojego obrazu, a także, by polepszyć swoje wrażenie w oczach prowadzącej rozmowę osoby. Trzeba po prostu mieć pojęcie, co mniej więcej odpowiedzieć.

Odpowiedź na pytanie podał Skip Freeman z zajmującej się HR-em grupy HTW Group. Zdaniem eksperta podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinniśmy utwierdzić rekrutera, że to właśnie nas poszukuje dana firma. Najlepiej więc zagęścić swoją wypowiedź i podzielić ją na trzy kolejne części, w ramach których opowiemy o innych aspektach siebie, a dodatkowo możemy bardzo pozytywnie się zaprezentować. Zdaniem Freemana te poszczególne części wypowiedzi to powinny być:

  1. Skondensowana historia kariery - tutaj powinniśmy być bardzo zwięźli, ograniczyć się do 2-3 zdań.

  2. Podanie szczegółów dotyczących szczególnego osiągnięcia - chodzi o zaprezentowanie swojego największego lub jednego z największych osiągnięć. Należy pamiętać, by to licowało z obowiązkami na stanowisku, o które się ubiegamy. Jak podkreśla Freeman, to powinno być osiągnięcie, które łatwo zilustrować i opisać.

  3. Widoki i cele na przyszłość - tutaj w kilku zdaniach należy zaznaczyć, co chcielibyśmy osiągnąć w przyszłości, w życiu zawodowym oczywiście. W tej części najważniejsze jest, by to, co mówimy, wiązało się z pozycją, o którą się staramy.

Rozmowa kwalifikacyjna: co powiedzieć o sobie, by wyjść na profesjonalistę

Jak twierdzi Freeman, dzięki takiemu zbudowaniu wypowiedzi, jak wyżej zaprezentowano, pozwoli nie tylko na szybkie uporanie się z pytaniem, ale także w najgorszym wypadku nie doprowadzi do zanudzenia rekrutera. Co więcej, wyjdziemy na profesjonalistów i ludzi konkretnych, którzy w możliwie prosty, ale adekwatny do sytuacji sposób wychodzą naprzeciw stawianych im zadań.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >