Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Rodzaje spółek prawa handlowego
Magdalena Chajzler
Magdalena Chajzler 22.03.2022 08:35

Rodzaje spółek prawa handlowego

Rodzaje spółek prawa handlowego
pixabay.com

Jakie są rodzaje spółek prawa handlowego?

Wyróżniamy dwa rodzaje spółek prawa handlowego: spółki osobowe oraz spółki kapitałowe.

Spółki osobowe charakteryzują się stałym składem osobowym (wspólnicy). Wszyscy wspólnicy mają prawo i obowiązek reprezentowania spółki na zewnątrz, a także odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem.

Spółka jawna – popularny rodzaj spółki prawa handlowego

Do spółek osobowych można zaliczyć spółkę jawną, która jest podstawowym typem spółki osobowej i przeznaczona jest przede wszystkim do prowadzenia mniejszych i średnich działalności gospodarczych z niewielką ilością wspólników. Wspólnicy w spółce jawnej zazwyczaj nie dysponują znaczącym kapitałem, a prowadzona przez nich działalność nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Jaki rodzaj spółki prawa handlowego jest najlepszy dla wykonujących wolny zawód?

Dobrym rodzajem osobowej spółki prawa handlowego dla osób wykonujących wolne zawody, takie jak: architekt, księgowy czy lekarz, jest spółka partnerska. Spółkę zawiązuje się, aby zredukować ryzyko związane z wykonywaniem wolnego zawodu, ponieważ za popełnienie „błędu w sztuce” jednego z partnerów inni partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności.

Jaki rodzaj spółki jest najlepszy dla dużego biznesu?

Rodzajem osobowej spółki prawa handlowego przeznaczonej dla większych inwestycji są: spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. Analogicznie w obu rodzajach spółek istnieje podział na dwóch różnych wspólników. W przypadku spółki komandytowej są to komplementariusz, odpowiadający za zobowiązania spółki bez ograniczenia, i komandytariusz, którego odpowiedzialność ogranicza wysokość sumy komandytowej. W spółce komandytowo-akcyjnej wyróżnia się natomiast komplementariusza będącego inwestorem aktywnym i akcjonariusza, czyli inwestora pasywnego nieodpowiadającego za zobowiązania spółki.

Tagi: