Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 01.08.2020. Bulwary w czasie pandemii Koronawirusa.
East News, Jakub Kamiński
Autor Kamila Jeziorska - 3 Października 2020

Nowe restrykcje wchodzą w życie właśnie dzisiaj. Objętych aż 51 powiatów

Restrykcje w Polsce przybierają nowy kształt. Ze względu na ilość zakażeń koronawirusem, resort zdrowia jest zmuszony zaktualizować nie tylko listę czerwonych i żółtych powiatów, ale także ich klasyfikację. Polacy mieszkający w konkretnych regionach muszą przygotować się na nowe restrykcje dotyczące koronawirusa.

Restrykcje w Polsce w nowym kształcie

Restrykcje w Polsce będą obejmować 51 nowych powiatów.

- Kiedy zaczynaliśmy na początku września prezentować strategię walki z pandemią, przyjmowaliśmy, że pacjent, który ma dodatni wynik, będzie szedł do szpitala zakaźnego i tam będzie diagnozowany, powiedział na konferencji cytowany przez Wprost minister zdrowia, Adam Niedzielski.

- Dyskutując o modelu rozwiązania sytuacji związanej z małą liczbą lekarzy chorób zakaźnych, zdecydowaliśmy, aby każdy lekarz miał uprawnienia dotyczące skierowania na izolację domową - zaznaczył. Nowe restrykcje dla 51 powiatów obowiązują od niedzieli, 3 października.

Restrykcje w kolejnych powiatach i miastach to nie wszystko. Zmianie uległa także klasyfikacja czerwonych i żółtych stref.

- Modyfikacja będzie dotyczyć głównie wartości referencyjnej trzydniowego wskaźnika korygującego, dla którego obecnie wartość referencyjna wynosi 1,5, powiedział wiceszef resortu Waldemar Kraska i dodał, że "dla powiatów o gęstości zaludnienia powyżej 1500 osób na kilometr kwadratowy korekta kategorii z czerwonej na żółtą lub żółtej na zieloną nastąpi, jeśli liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców w okresie ostatnich trzech dni będzie niższa niż 1, a dla powiatów o gęstości zaludnienia poniżej 1500 osób na kilometr kwadratowy będzie to 1,2".

Restrykcje z nowymi żółtymi i czerwonymi strefami

Restrykcje dotyczące czerwonych stref obejmą powiaty: aleksandrowski i żniński w woj. kujawsko-pomorskim, białostocki w woj. podlaskim, działdowski w woj. warmińsko-mazurskim, gostyński, krotoszyński i międzychodzki w woj. wielkopolskim, głubczycki w woj. opolskim, kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w woj. pomorskim, kłobucki w woj. śląskim, limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w woj. małopolskim, łęczyński w woj. lubelskim, otwocki w woj. mazowieckim. Gdzie w takim razie spodziewać możemy się strefy żółtych?

Żółte strefy zostaną utworzone w powiatach: bartoszyckim, iławskim i nidzicki w województwie warmińsko-mazurskim, bełchatowskim, piotrkowskim i wieluńskim w woj. łódzkim,
brzeskim i oleskim w woj. opolskim, bytowskim, gdańskim, kościerski., nowodworskim, Gdańsku i Gdyni, puckim, słupskim i wejherowskim w woj. pomorskim, dębickim, Rzeszowie i mieleckim w woj. podkarpackim, janowskim w woj. lubelskim, kieleckim i Kielcach w woj. świętokrzyskim, nowosądeckim, Nowym Sączu, suskim i wadowickim w woj. małopolskim, Szczecinie w woj. zachodniopomorskim, ostrowskim i wolsztyńskim w woj. wielkopolskim, przasnyskim i żyrardowskim w woj. mazowieckim. Epidemia przybiera na sile, dlatego na pewno na tej liście się nie skończy.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News