Renta - spiesz się, bo mija czas składania zaświadczeń
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 21 Września 2019

Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę

Renta zostanie odebrana, jeśli w najbliższym czasie nie zostanie złożone stosowne zaświadczenie. Terminy są dwa - do końca września i do końca października. Pierwszy dotyczy uczniów, drugi studentów.

Renta rodzinna może zostać odebrana uczniom i studentom, jeśli ci w porę nie przyniosą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosownych zaświadczeń. Uczniowie otrzymują rentę przez cały rok, wliczając także wakacje, od września do sierpnia. W podobnej sytuacji są studenci, którym renta przysługuje od października do września. O sprawie przypomina Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Przypomnijmy, że renta rodzinna przyznawana jest dzieciom zmarłych osób do 16. roku życia bez żadnych zaświadczeń. Jeśli jednak dziecko będzie dalej się uczyło i będzie w stanie to zaświadczyć, renta będzie mu dalej przyznawana, jednak nie dłużej niż do 25. roku życia. Uczniowie szkół podstawowych oraz średnich mają obowiązek przedłożyć odpowiednie zaświadczenia do końca września. Studenci zaś muszą dokumenty poświadczające ich kontynuowanie nauki złożyć do końca października.

Mandat na grzybach. Straż leśna wlepi ci nawet 500 złotychMandat na grzybach. Straż leśna wlepi ci nawet 500 złotychCzytaj dalej

Renta rodzinna nie będzie przyznawana bez odpowiedniego zaświadczenia

Jeśli uczeń nie złoży odpowiednich dokumentów zaświadczających, że się uczy do końca września, renta przepadnie. Może jednak te dokumenty donieść w październiku, wówczas renta zostanie przywrócona, ale bez wyrównania za miesiąc, kiedy złożył dokumenty. Podobnie sprawa ma się ze studentami, którzy dokumenty złożyli by dopiero w listopadzie. Co ciekawe jednak, nie zawsze konieczne jest składanie dokumentów do ZUS co roku.

- Nie zawsze konieczne jest coroczne wypełnianie formalności w ZUS. Szkoła albo uczelnia, wydając pierwsze zaświadczenie, może bowiem wskazać pełny czas pobierania nauki, np. w ujęciu trzyletnim. ZUS wyda wtedy decyzję o przyznaniu prawa do renty na cały wskazany okres - mówi Piotr Olewiński.

W omówionym przez Olewińskiego przypadku Zakład sam co jakiś czas sprawdza, czy okres nauczania przypadkiem nie ustał. Co więcej, gdyby jednak uczeń lub student nie poinformował Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o końcu edukowania, wówczas ZUS ściągnie z pobierającej nielegalnie rentę osoby wszelkie wypłacone jej należności.

Kupił karkówkę z dziwną kulą w środku. Prawda wywołuje mdłościKupił karkówkę z dziwną kulą w środku. Prawda wywołuje mdłościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koniec z waloryzacją emerytur? Jest całkiem nowy sposób ich wyliczania
  2. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Ten kot został ratownikiem i ma ciekawsze życie niż większość ludzi. Gary to prawdziwy superbohater!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News