Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Rekordowe wyniki Orlenu. W trzy miesiące grupa odnotowała ponad 9 mld zł zysku netto
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 25.05.2023 16:21

Rekordowe wyniki Orlenu. W trzy miesiące grupa odnotowała ponad 9 mld zł zysku netto

Daniel Obajtek-orlen
East News

Grupa Orlen przedstawiła wyniki za pierwszy kwartał br. W ciągu trzech miesięcy grupa wypracowała przychody na poziomie 110,3 mld zł, osiągnęła zysk EBITDA LIFO w wys. 17,2 mld zł oraz zysk netto w wys. 9,2 mld zł. Bankier.pl pisze, że możemy mówić o najlepszych wynikach finansowych w historii Orlenu. Daniel Obajtek zapowiedział, że w tym roku nakłady inwestycyjne firmy będą rekordowe – wyniosą 36 mld zł.

Orlen ujawnił wyniki za pierwszy kwartał

Połączona Grupa Orlen wypracowała przychody na poziomie ponad 110 mld zł, z których tylko 8% stanowi zysk netto w wysokości 9,2 mld zł. To proporcje na poziomie zbliżonym do okresu sprzed wojny w Ukrainie – poinformował koncern w komunikacie prasowym opublikowanym 25 maja. Dodał, że osiągnięcie takich przychodów to przede wszystkim efekt konsolidacji wyników przejętej Grupy LOTOS i Grupy PGNiG, z czego 35% pochodziło ze sprzedaży za granicą. Obszar rafinerii zanotował wzrost sprzedaży o 26 proc. w ujęciu rdr, a segment wydobycia z łącznymi zasobami 2P ropy i gazu na poziomie ok. 1,3 mld boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej), zwiększył średnie wydobycie o ok. 190 tys. boe/d również w ujęciu rdr.

Sama sprzedaż na stacjach paliw w Polsce stanowi ok. 1% całego wyniku EBITDA LIFO. Przypomnijmy, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. Grupa Orlen wypracowała tu wynik na poziomie 17,2 mld zł.

Rekordowe nakłady inwestycyjne

Daniel Obajtek zapowiedział, że wypracowane zyski zostaną przeznaczone na projekty zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski. W tym roku nakłady inwestycyjne wzrosły do rekordowego poziomu 36 mld zł. W dużej mierze przeznaczymy je na rozwój energetyki odnawialnej oraz bezpiecznej małej energetyki jądrowej, tworząc tym samym nowe miejsca pracy i napędzając koniunkturę gospodarczą w kraju – przekazał Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Aktualizacja strategii

Do końca tej dekady Grupa Orlen zamierza przeznaczyć 120 mld zł na finansowanie zielonych inwestycji. Mowa w tym przypadku o energetyce wiatrowej na morzu i lądzie, elektromobilności, fotowoltaice, biogazie i biometanie, biopaliwach oraz zielonym wodorze. Dzięki unijnemu dofinansowaniu Grupa Orlen zamierza wybudować w Polsce pięć stacji tankowania wodoru.

W pierwszym kwartale 2023 roku europejska sieć punktów tankowania paliw alternatywnych Grupy ORLEN zwiększyła się do 650 obiektów, natomiast liczba punktów sprzedaży pozapaliwowej przekroczyła 2,5 tys. Rebrandingowi poddano już 100 stacji na Węgrzech i Słowacji oraz sfinalizowano przejęcie 17 stacji w Niemczech.

Koncern podkreśla, że jednym ze strategicznych projektów energetycznych jest budowa małych reaktorów jądrowych. W tym roku wybrano siedem potencjalnych lokalizacji, w których trwają dalsze prace geologiczne. Do 2030 roku spółka ORLEN Synthos Green Energy zamierza zbudować w Polsce przynajmniej jeden SMR (mały modułowy reaktor jądrowy), który ma zapewnić tanią i czystą energię przez 60 lat, z możliwością przedłużenia produkcji do 90 lat.