Regionalizacja obostrzeń możliwa. To jeden ze scenariuszy
Fot. Piotr Molecki/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 2 Lutego 2021

Wiceminister się wygadała, rząd jest gotowy na regionalizację obostrzeń. Decyzja już niebawem

Regionalizacja obostrzeń naprawdę możliwa. Wiceszefowa resortu rozwoju Olga Semeniuk tłumaczy, że to jeden z możliwych wariantów. Jakie jeszcze scenariusze na następne tygodnie są możliwe? Premier mówił o “chirurgicznym otwieraniu gospodarki”.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy możliwa będzie regionalizacja obostrzeń
  • Jakie plany względem odmrażania gospodarki ma rząd
  • Jakie branże mogą liczyć na powrót do normalności

Regionalizacja obostrzeń

Regionalizacja obostrzeń jest naprawdę możliwa. Dziś wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk mówiła, że resort ma już przygotowane protokoły bezpieczeństwa i wyraziła nadzieję, że jeśli rząd będzie realizował wariant regionalizacji obostrzeń, zostaną one zastosowane.

- To, z czym jesteśmy gotowi jako MRPiT to protokoły bezpieczeństwa, które mam nadzieję, że przy wyborze wariantu regionalizacji, otwierania i uwalniania gospodarki w poszczególnych regionach, gdzie ten wskaźnik zakażeń jest o wiele niższy niż w innych regionach, zostaną wprowadzone - mówiła wiceminister na antenie TVP Info.

Tym samym Semeniuk zastrzegła, że regionalizacja to tylko jeden z możliwych scenariuszy, ponieważ premier Mateusz Morawiecki opisywał także inne rozwiązanie.

- Mamy też wariant dotyczący chirurgicznego, jak mówił premier Mateusz Morawiecki, otwierania gospodarki, ale w sposób powszechny w całej Polsce i mam nadzieję, że w tym tygodniu te decyzje zapadną - tłumaczyła wiceminister.

Otwieranie gospodarki w chirurgiczny sposób

O otwieraniu gospodarki w chirurgiczny sposób, Mateusz Morawiecki mówił podczas poniedziałkowej wizyty na Śląsku. Tłumaczył też wówczas, że jeśli wskaźniki dotyczące liczby zachorowań będą się w dalszym ciągu poprawiać, rząd będzie mógł zaproponować kolejne reguły stopniowego otwierania gospodarki.

- Będziemy chcieli przedstawić kolejne reguły, które będą obowiązywały w najbliższym czasie, aby w delikatny, chirurgiczny sposób, ale jednocześnie krok po kroku otwierać gospodarkę - informował cytowany przez PAP premier.

Zapytany o szczegóły, Mateusz Morawiecki powiedział, że rozpatrywane są „wszystkie dotknięte branże”.

- Obecnie przyglądamy się bardzo dokładnie, w jaki sposób w nowym protokole sanitarnym można by było luzować restrykcje w niektórych miejscach, zwłaszcza jeżeli w najbliższych paru dniach potwierdzą się pozytywne dane dotyczące liczby zakażeń, liczby zgonów, ale także zajętości łóżek covidowych, respiratorów, a także dane dotyczące pandemii wokół nas, w innych krajach Unii Europejskiej - tłumaczył szef rządu.

Premier zwrócił też uwagę, jak ważna jest dyscyplina obywateli, którzy także mają wpływ na to, by gospodarka była jak najszybciej odmrażana, Morawiecki jednak podkreślił też, że istotna jest sytuacja za granicą - w związku z mutacjami wirusa, czy problemami z dostawami szczepionek.

Przypomnijmy, że pierwszym krokiem mającym na celu odmrożenie gospodarki było otwarcie w poniedziałek galerii handlowych i muzeów, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem Polaków, którzy często ustawiali się w bardzo długich kolejkach, by zrobić zakupy. Ważnym krokiem było też zniesienie “Godzin dla Seniorów”, przez które w godzinach 10:00-12:00 w dni powszednie zakupy mogły robić jedynie osoby starsze.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News