Obostrzenia zostaną zdjęte już w poniedziałek
Pixabay/AmrThele
Autor Wiktoria Pękalak - 31 Stycznia 2021

Od poniedziałku zmiany w obostrzeniach. Jedno zniknie na dobre

Obostrzenia już od jutra zostaną nieco poluzowane. Które branże odetchną z ulgą, a kto będzie musiał jeszcze uzbroić się w cierpliwość? Wiemy, że tym razem na pomoc od rządu nie będą mogli liczyć.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie obostrzenia zostaną zniesione w poniedziałek
  • Kiedy obostrzenia zostaną zniesione z pozostałych branż
  • O jakich zasadach zdążyliśmy już zapomnieć

Obostrzenia w galeriach handlowych i muzeach

Obostrzenia dotyczące galerii handlowych i muzeów zostaną zniesione już w poniedziałek 1 lutego, ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej. Tym samym szef resortu poinformował, że większość restrykcji zostanie przedłużona do 14 lutego.

Już jutro będziemy mogli wybrać się na zakupy w galeriach handlowych, oczywiście przestrzegając restrykcyjnych zasad sanitarnych. Konieczne będzie utrzymywanie bezpiecznej odległości, a także dezynfekcja rąk. Ważną zmianą będzie także to, że przestaną obowiązywać godziny dla seniorów.

Działalność hoteli i pensjonatów pozostaje w dalszym ciągu zawieszona. Wciąż jednak istnieją wyjątki, które kwaterować się w hotelach mają prawo. Od poniedziałku, hotele będą mogły przyjmować większą liczbę gości.

Do grona osób uprawnionych do korzystania z usług hotelarskich dołączyli: członkowie komisji i zespołów właściwych w sprawach egzaminów adwokackiego, radcowskiego, notarialnego, komorniczego, egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą oraz egzaminu dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego; osoby uczestniczące w przygotowaniu i organizacji tych egzaminów oraz członkowie komisji egzaminacyjnych przeprowadzających egzaminy związane z uprawnieniami wynikającymi z przepisów o transporcie drogowym, o kierujących pojazdami, przewozie towarów niebezpiecznych, dozorze technicznym, w związku z wykonywaniem zadań służbowych, a ponadto członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich, Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych w trakcie prowadzenia badań wypadków lub incydentów.

Od jutra będzie można wybrać się także do muzeum lub galerii sztuki, ponieważ te także otworzą się z pierwszym dniem lutego.

Państwo nie pomoże przedsiębiorcom

Niestety, obostrzenia nie zostaną zdjęte z przedsiębiorców, którzy mają coraz większe trudności z utrzymaniem swoich interesów. Zwłaszcza że rząd nie zmienia dotychczasowej oferty pomocowej dla firm stojących na skraju bankructwa.

Zakazy i nakazy, o których zdążyliśmy zapomnieć

Oprócz obostrzeń dotyczących gospodarki powinniśmy pamiętać także o zakazach i obowiązkach dotyczących przemieszczania się. Jednym z nich jest to, że nie obowiązuje już zakaz przemieszczania dla dzieci do lat 16. Ponadto, noszenie maseczek nie obowiązuje na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego i plaży.

Poruszając się prywatnym lub firmowym samochodem, także nie trzeba zakładać maseczek. Jeśli liczba miejsc w samochodzie przekracza osiem, a wśród pasażerów znajduje się, wówczas zajętych może być jedynie połowa miejsc.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News