Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 7 Maja 2020

Komisja Europejska nie ma wątpliwości. Recesja uderzy w kontynent, w Polsce będzie jednak najciekawiej

Recesja nie ominie zarówno Unii Europejskiej, jak i Polski, ale nasz krają odczuje ją najmniej. PKB Polski spadnie w tym roku o 4,3 proc., co daje najniższy wynik w UE. Jednak prognozy Komisji Europejskiej są jednocześnie bardziej pesymistyczne niż przewidywania rządu PiS.

Recesja nadciąga nad kontynent europejski

Wielomiesięczna walka z pandemią, która zamroziła europejskie gospodarki, przełoży się załamanie ekonomiczne na całym kontynencie – recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE. Najmniej dotkliwie odczuje to Polska, której PKB spadnie o 4,3 proc. Zgodnie z przewidywaniami Komisji Europejskiej najgorzej będzie w Grecji (spadek o 9,7 proc.), we Włoszech (spadek o 9,5 proc.) i w Hiszpanii (spadek o 9,4 proc.) - podaje Rzeczpospolita.

Nowa choroba atakuje małe dzieci, do złudzenia przypomina COVID-19. Kluczowe pierwsze 10 dni, potem może być za późnoNowa choroba atakuje małe dzieci, do złudzenia przypomina COVID-19. Kluczowe pierwsze 10 dni, potem może być za późnoCzytaj dalej

PKB brutto całej UE zmniejszy się w 2020 r. o 7,4 proc., co jest zdecydowanie mniejszym spadkiem niż ten obserwowany w czasie kryzysu finansowego w 2009 r. Jednak wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis przyznał, że jeżeli uda się zatrzymać pochód koronawirusa po Europie, a obywatele powrócą do pracy to „gospodarka UE może w przyszłym roku wzrosnąć nawet o 6,1 proc.”.

Recesja w Polsce pod lupą Komisji Europejskiej

PKB Polski spadnie z powodu „zakłóceń działalności gospodarczej spowodowanych środkami wprowadzonymi w związku z pandemią i bezprecedensowym spadkiem popytu zewnętrznego” – ocenia KE. Wraz z nadejściem recesji zakończy się więc okres trzech dekad wzrostu gospodarczego naszego kraju.

KE przewiduje, że konsumpcja prywatna w Polsce spadnie na skutek wzrostu bezrobocia do ok. 7,5 proc. 2020 r. upłynie pod znakiem spadku inwestycji prywatnych i publicznych. Pozytywne informacje dotyczą handlu międzynarodowego – ze względu na strukturę polskiego eksportu KE prognozuje, że saldo wymiany handlowej pozostanie bez zmian, nawet jeśli eksport i import w 2020 r. spadnie.

Unijni eksperci szacują, że inflacja w Polsce będzie w tym roku na poziomie 2,5 proc., a w 2021 r. – 2,8 proc. Znacznie wzrośnie także polski dług publiczny (z ok. 46 proc. do ok. 58 proc. PKB) – pisze forbes.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków

Jakie prognozy na 2021 r.?

Według KE sytuacja nad Wisłą ulegnie poprawie dopiero w 2021 r. Jednak najmniej dotkliwa recesja i najniższy spadek PKB w tym roku ma przełożyć się na najniższy wzrost w przyszłym – tylko 4,1 proc. Gorszy wynik ma odnotować jedynie Finlandia.

Znana sieciówka sprzedaje markowe maski z jonami srebra. Za 3 sztuki wielokrotnego użytku 14,99 złZnana sieciówka sprzedaje markowe maski z jonami srebra. Za 3 sztuki wielokrotnego użytku 14,99 złCzytaj dalej

Eksperci przewidują, że w 2021 r. najwięcej zyskają ci, którzy w tym roku stracili najbardziej, czyli kraje Europy Południowej, choć przyszłoroczne wyniki nie będą przypominały rezultatów sprzed pandemii. Gospodarki Hiszpanii, Włoch czy Grecji będą mniejsze o ok. 2 proc. w porównaniu z 2019 r.

KE zwraca uwagę, że ożywienie gospodarcze w poszczególnych krajach będzie zależało „nie tylko od rozwoju pandemii, ale także od struktury ich gospodarek i ich zdolności do reagowania za pomocą stabilizujących polityk”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna fala krytyki na szkołę jazdy. Kursantom po miesiącach puściły nerwy
  2. Koronawirus we Włoszech. Padły nowe rekordy dotyczące epidem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Katastrofa samolotu medycznego. Nikt nie przeżył, zginął też lekarz i pielęgniarka
ZUS będzie prześwietlał przedsiębiorców. Szuka tych, którzy nielegalnie pobrali postojoweZUS będzie prześwietlał przedsiębiorców. Szuka tych, którzy nielegalnie pobrali postojoweCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News