BiznesINFO.pl
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Komisja Europejska nie ma wątpliwości. Recesja uderzy w kontynent, w Polsce będzie jednak najciekawiej

7 Maja 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Recesja nie ominie zarówno Unii Europejskiej, jak i Polski, ale nasz krają odczuje ją najmniej. PKB Polski spadnie w tym roku o 4,3 proc., co daje najniższy wynik w UE. Jednak prognozy Komisji Europejskiej są jednocześnie bardziej pesymistyczne niż przewi

Recesja nadciąga nad kontynent europejski

Wielomiesięczna walka z pandemią, która zamroziła europejskie gospodarki, przełoży się załamanie ekonomiczne na całym kontynencie – recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE. Najmniej dotkliwie odczuje to Polska, której PKB spadnie o 4,3 proc. Zgodnie z przewidywaniami Komisji Europejskiej najgorzej będzie w Grecji (spadek o 9,7 proc.), we Włoszech (spadek o 9,5 proc.) i w Hiszpanii (spadek o 9,4 proc.) - podaje Rzeczpospolita.

PKB brutto całej UE zmniejszy się w 2020 r. o 7,4 proc., co jest zdecydowanie mniejszym spadkiem niż ten obserwowany w czasie kryzysu finansowego w 2009 r. Jednak wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis przyznał, że jeżeli uda się zatrzymać pochód koronawirusa po Europie, a obywatele powrócą do pracy to „gospodarka UE może w przyszłym roku wzrosnąć nawet o 6,1 proc.”.

Recesja w Polsce pod lupą Komisji Europejskiej

PKB Polski spadnie z powodu „zakłóceń działalności gospodarczej spowodowanych środkami wprowadzonymi w związku z pandemią i bezprecedensowym spadkiem popytu zewnętrznego” – ocenia KE. Wraz z nadejściem recesji zakończy się więc okres trzech dekad wzrostu gospodarczego naszego kraju.

KE przewiduje, że konsumpcja prywatna w Polsce spadnie na skutek wzrostu bezrobocia do ok. 7,5 proc. 2020 r. upłynie pod znakiem spadku inwestycji prywatnych i publicznych. Pozytywne informacje dotyczą handlu międzynarodowego – ze względu na strukturę polskiego eksportu KE prognozuje, że saldo wymiany handlowej pozostanie bez zmian, nawet jeśli eksport i import w 2020 r. spadnie.

Unijni eksperci szacują, że inflacja w Polsce będzie w tym roku na poziomie 2,5 proc., a w 2021 r. – 2,8 proc. Znacznie wzrośnie także polski dług publiczny (z ok. 46 proc. do ok. 58 proc. PKB) – pisze forbes.pl.

Jakie prognozy na 2021 r.?

Według KE sytuacja nad Wisłą ulegnie poprawie dopiero w 2021 r. Jednak najmniej dotkliwa recesja i najniższy spadek PKB w tym roku ma przełożyć się na najniższy wzrost w przyszłym – tylko 4,1 proc. Gorszy wynik ma odnotować jedynie Finlandia.

Eksperci przewidują, że w 2021 r. najwięcej zyskają ci, którzy w tym roku stracili najbardziej, czyli kraje Europy Południowej, choć przyszłoroczne wyniki nie będą przypominały rezultatów sprzed pandemii. Gospodarki Hiszpanii, Włoch czy Grecji będą mniejsze o ok. 2 proc. w porównaniu z 2019 r.

KE zwraca uwagę, że ożywienie gospodarcze w poszczególnych krajach będzie zależało „nie tylko od rozwoju pandemii, ale także od struktury ich gospodarek i ich zdolności do reagowania za pomocą stabilizujących polityk”.

Tagi:

wzrost gospodarczyKomisja Europejska

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niemcy

Polska i Świat

Ogromna inwestycja Mercedesa w Polsce. Będzie praca dla tysiąca osób

Czytaj więcej >
Wiatraki

Polska i Świat

Ustawa wiatrakowa. Nowa poprawka zmienia odległość od zabudowań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

BNP Paribas i Bank Pocztowy ukarane przez UOKiK. Chodzi o nieprawidłowości przy wakacjach kredytowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

SAP zamierza zwolnić nawet 3 tys. osób

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Unia Europejska chce poszerzyć wspólne kompetencje o leśnictwo. Polska przeciwna

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważne plany polskiego przewoźnika. PKP Intercity zapowiada program lojalnościowy

Czytaj więcej >