BiznesINFO.pl > Finanse > Raty kredytu po raz pierwszy od 2021 mogą spaść
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 07.12.2022 21:52

Raty kredytu po raz pierwszy od 2021 mogą spaść

pieniądze
Domena publiczna

Stopy procentowe pozostały niezmienione po raz trzeci z rzędu. Kredytobiorcy mogą się cieszyć, ponieważ oznacza to spadek notowań WIBOR. Tym samym, spadną raty kredytów.

Pierwsze jaskółki zmian dla kredytobiorców pojawiły się jeszcze w listopadzie. Wtedy Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi ogłosiła, że wysokość stóp procentowych nie ulegnie zmianie.

Jednak jak podaje portal Bankier.pl, pewien element jednak się zmienił. Był to WIBOR 3M, od którego zależy oprocentowanie większości kredytów hipotecznych.

WIBOR spada

Po osiągnięciu najwyższej wartości w roku na początku listopada - w wysokości 7,61 proc. - notowania WIBOR zaczęły spadać. W przeddzień grudniowego posiedzenia Rady, wyniósł on 7,2 proc. Tym samym osiągnął wynik z końca września br.

Wysokość rat zależy od aktualizacji harmonogramu kredytu. Z informacji portalu Bankier.pl wynika, że prawdopodobieństwo dalszego spadku WIBOR 3M jest wysokie. Oznaczałoby to, po raz pierwszy od roku raty kredytów mogą spaść, ponieważ do aktualizacji zostało jeszcze trochę czasu.

Raty będą mniejsze, również dla korzystających z wakacji

Nie jest to jedyna dobra informacja. Ponieważ aktualizacje oprocentowania nie następują co miesiąc, jest możliwe “ominięcie” wyższych wartości wskaźnika, które miały miejsce na początku listopada. Posiadacze kredytów nie zapłacą zatem więcej.

Kredytobiorcy będący na wakacjach kredytowych również mogą spać spokojnie. Nadpłaty pochodzące ze skumulowanych środków, zdaniem portalu Bankier.pl, mogą spowodować obniżenie rat kredytów na początku przyszłego roku w porównaniu z harmonogramem jesiennym.

Tagi: raty