lotnisko
Wikipedia/Adrian Grycuk
Autor Paulina Musianek - 25 Lipca 2019

Raport NBP: 15% Polaków na emigracji chce wrócić do Polski

Raport "Polacy pracujący za granicą w 2018 r.": rekordowo niskie bezrobocie w Polsce ograniczyło wyjazdy nowych emigrantów do głównych krajów emigracji z przeszłości, takich jak Wielka Brytania i Niemcy.

Ok 15% emigrantów jest zdecydowana na powrót do Polski bez względu na zarobki - taki wniosek wynika z raportu NBP “Polacy pracujący za granicą w 2018 r”. Badanie opierało się na ankietach realizowanych w listopadzie i grudniu 2018 roku przeprowadzonych wśród emigrantów z Polski w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Norwegii.

Polacy nie chcą już emigrować do Wielkiej Brytanii i Niemiec

Wyniki badań wskazują, że rekordowo niskie bezrobocie w Polsce ograniczyło wyjazdy nowych emigrantów do głównych krajów emigracji z przeszłości takich jak Wielka Brytania i Niemcy, choć pojawiły się nowe, niszowe kierunki takie jak Norwegia. Wciąż najważniejszą motywacją wyjazdów i pozostawania na emigracji są wynagrodzenia netto, których mediany (środkowe wynagrodzenia) za granicą są nominalnie około dwukrotnie wyższe niż w Polsce, a dominanty (najczęstsze wynagrodzenia) są 2,0-3,6 razy wyższe niż w Polsce - czytamy w raporcie.

Polacy tęsknią za domem?

Ankieterzy pytali również badanych, czy biorą pod uwagę powrót do Polski. 15% badanych mogłaby wrócić w przyszłości do Polski w przyszłości niezależnie od poziomu wynagrodzeń. Według autorów raportu powodem takiego stanu rzeczy jest dobra sytuacja gospodarcza w Polsce i niskie bezrobocie.

1 na 10 migrantów w Wielkiej Brytanii, którzy wzięli udział w badaniu zadeklarowało skrócenie planowanego pobytu na emigracji z powodu konsekwencji referendum dotyczącego brexitu.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News