Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 30 lat nadawania, dziś zna je każdy. Radio ZET obchodzi 30. urodziny
Radosław Święcki
Radosław Święcki 29.09.2020 02:00

30 lat nadawania, dziś zna je każdy. Radio ZET obchodzi 30. urodziny

Radio ZET ma już 30 lat
Wikimedia/Eurozet

Radio ZET ma 30 lat

28 września 1990 rozpoczęło nadawanie Radio ZET (w początkowym okresie nazywało się Radio Gazeta). Twórcą rozgłośni był zmarły w 1995 roku dziennikarz Andrzej Woyciechowski. W pierwszym zespole “Zetki” znaleźli się popularni do dziś dziennikarze i prezenterzy jak m.in. Janusz Weiss, Krzysztof Skowroński, Andrzej Morozowski, Szymon Majewski, Wojciech Jagielski, Małgorzata Łaszcz, czy Marzena Chełminiak. W późniejszych latach w rozgłośni pracowali również m.in. Monika Olejnik, Konrad Piasecki, Justyna Pochanke, Jarosław Kuźniar czy Jacek Żakowski. 

Warto podkreślić, że Radio ZET jako pierwsze wprowadziło na antenę poranne wywiady z politykami przeprowadzane na żywo. Pierwszym “Gościem Radia ZET” był prof. Leszek Balcerowicz (z okazji 30 urodzin rozgłośni został zaproszony do dzisiejszego wydania audycji). Później na antenie pojawiły się niedzielne śniadania z politykami (“Śniadanie z Radiem ZET”, zastąpione po latach przez “7 dzień tygodnia”), w których przedstawiciele różnych partii w nieformalnej atmosferze komentowali wydarzenia mijającego tygodnia. Format ten został później podchwycone przez inne stacje radiowe i telewizyjne. “Zetka” jako pierwsza wprowadziła również informacje dla kierowców, a także “Czerwony telefon”, pod którym słuchacze mogli zostawiać ważne informacje, weryfikowane następnie przez dziennikarzy. Jak przypominają Wirtualne Media to właśnie dzięki temu rozgłośnia jako pierwsza poinformowała o zabójstwie byłego komendanta głównego policji gen. Marka Papały w czerwcu 1998 roku. Radio ZET jako pierwsze rozpoczęło również nadawanie codziennej listy przebojów (w początkowym okresie była to “Komputerowa lista przebojów”, zastąpiona później przez “Czystą listę”, obecnie audycja ma klasyczną nazwę “Lista Przebojów Radia ZET”). 

Tuż za RMF FM

Od lat Radio ZET zajmuje drugie miejsce wśród najchętniej słuchanych rozgłośni radiowych w Polsce (wyprzedza ją również świętujące w tym roku 30-lecie istnienia RMF FM). Obecna średnia słuchalność rozgłośni wynosi ok. 12 proc. 

Z okazji 30 urodzin życzymy Radiu ZET co najmniej 100 lat nadawania i jak największej liczby słuchaczy do których sami się zaliczamy.

Tagi: Finanse